ARCHITEKTURA

Warszawa zatopiona w roślinach. Latem stolicę ozdobiło 200 tysięcy kwiatów!

Podsumowanie letnich nasadzeń ogłosili ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Do tej pory udało się posadzić 200 tysięcy kwiatów, które będą cieszyć oczy do późnej jesieni. Część roślin pojawiło się w Warszawie po raz pierwszy.

Ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy często stosują technikę hybrydową, czyli łączą byliny z roślinami jednorocznymi. Rośliny jednoroczne są tak dobrane, aby kwitły przez całe lato aż do jesieni. Zróżnicowane pory kwitnienia bylin pozwalają uzyskać efekt zaskoczenia dzięki zmieniającym się w czasie formom i barwom rabat.

Tegoroczne kwietniki zostały wzbogacone o ostróżki, rośliny wieloletnie. Ich barwne i okazałe kwiatostany doskonale komponują się z wieloma roślinami nadając kompozycji strzelistego układu i romantycznego charakteru. Ostróżka ogrodowa (𝘋𝘦𝘭𝘱𝘩𝘪𝘯𝘪𝘶𝘮 𝘤𝘶𝘭𝘵𝘰𝘳𝘶𝘮) to bylina z rodziny jaskrowatych, zimująca w gruncie, dorastająca do 60-80 cm w zależności od odmiany. Kwitnie od czerwca do września. Ma kwiaty o średnicy 4-6 cm, pojedyncze lub pełne, z charakterystyczną ostrogą, zebrane w długie kwiatostany, obsadzone na długich, prostych pędach. Liście palczasto lub dłoniastopierzaste tworzą rozetę. Bylina ta, by rozkwitnąć w pełni, potrzebuje słońca i żyznej gleby.

W Warszawie posadzono też ostnice mocną, rozplenicę obcą i werbenę patagońską. Róż i purpura kwiatów gaury, werbeny czy rozplenicy dobrze komponują się z zielenią zwiewnej, malowniczej trawy-ostnicy. Równie efektowne są byliny zimujące w gruncie tj. jeżówka purpurowa oraz lobelia okazała, której intensywne czerwone kwiaty dodają letnim rabatom wyrazistych barw i energii.

Na ulicach zobaczyć można też przekwitnięte kule czosnku ozdobnego – ogrodnicy celowo ich jeszcze nie usuwają. Przekwitnięte łodygi będą zdobiły rabaty aż do ich położenia, dopiero wtedy zostaną usunięte i ponownie posadzone w innych miejscach jesienią.

Z nowych roślin wskazać można wiecznik kulisty, tytoń leśny, mietelnik żakuła czy dmuszek jajowaty. W niektórych donicach posadzono miętę, melisę, bazylię i tymianek.

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Park  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej