ARCHITEKTURA

Widzewska Manufaktura rośnie w oczach. Zaglądamy na plac budowy!

Widzewska Manufaktura (WiMa) to jeden z najbardziej okazałych zabytków na łódzkiej dzielnicy Widzew. Poprzemysłowe obiekty, wchodzące w skład widzewskiej manufaktury zajmują łącznie 4 hektary. Obecnie trwają prace remontowe (choć narazie głównie rozbiórkowe) w czterech, 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla. Budynki te to dawna przędzalnia, skręcalnia, przewijalnia oraz kantor. Zdjęcia: www.Lodz.pl 

Widzewska Manufaktura realizowana jest przez firmę Cavatina Holding na terenach dawnych zakładów „WiMa” przy al. Piłsudskiego 135. Na rozległym terenie pofabrycznym (ponad 4 ha), który przechodzi gruntowną rewitalizację, zakończyły się już rozbiórki niehistorycznej zabudowy. Teraz prace skupiają się na czterech 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla – przędzalni, skręcalni, przewijalni oraz kantoru. To na ich bazie w czterech etapach inwestycji powstanie łącznie 55 tys. mkw. biur, mieszkań i przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Zabytki utrzymają swój historyczny charakter dzięki zachowaniu ich zewnętrznych ścian, ale wnętrza i planowana nadbudowa będą już na wskroś XXI-wieczne.

Budynek przędzalni stanie się częścią biurową kompleksu. Pozostały zeń tylko ściany zewnętrzne, środek wyburzono. Obecnie wzmacniane są fundamenty, co jest konieczne do wykonania kondygnacji podziemnego garażu. Trwa też remediacja gruntu, czyli proces oczyszczania go z zanieczyszczeń nagromadzonych przez lata działania fabryki.

W budynkach po skręcalni i przewijalni znajdzie się 414 mieszkań na wynajem. Ten pierwszy jest przygotowywany do wyburzeń ścian wewnętrznych, w drugim trwa sprzątanie po rozbiórkach i wstępne przygotowania do robót ziemnych związanych z budową podziemnego garażu.

W najmniejszym budynku kompleksu – starym kantorze wzdłuż al. Piłsudskiego – zakończono hydroizolację fundamentów. Trwa renowacja ceglanej elewacji, której przywrócony zostanie historyczny wygląd oraz wewnętrzne prace murarskie m.in. zamurowanie otworów po zlikwidowanych instalacjach, jak również montaż stolarki okiennej. Wykonawca przygotowuje się do przebudowy ścian wewnętrznych oraz wzmocnienia stropu nad kondygnacją przyziemia. Zielonym sercem kompleksu będzie stuletni park z fontanną.

Czytaj też: Zabytek | Metamorfoza | Renowacja | Łódź | Historia |

Zdjęcia z placu budowy / Łodz.pl
Zdjęcia z placu budowy / Łodz.pl
Zdjęcia z placu budowy / Łodz.pl
Zdjęcia z placu budowy / Łodz.pl
Zdjęcia z placu budowy / Łodz.pl

źródło: Łódź.pl / um.lodz.pl / https://cavatina.pl 
zdjęcia: Łódź.pl
wizualizacje: https://cavatina.pl 

 

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej