ARCHITEKTURA

Więcej zieleni przy Pałacu Kultury i Nauki. Przybyło ponad 50 drzew!

Więcej zieleni przy Pałacu Kultury i Nauki to same korzyści. Zaniedbany, zabetonowany i po prostu nieestetyczny Plac Defilad staje się coraz bardziej przyjazną przestrzenią. Nie tylko za sprawą przebudowy ulicy Marszałkowskiej, ale także dzięki stopniowemu rozpłytowywaniu placu, budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru Rozmaitości, a także dzięki całemu projektowi zwanemu potocznie Nowym Centrum Warszawy, o którym więcej przeczytacie TUTAJ! 

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki dobiega końca budowa drogi, która posłuży do obsługi kompleksu muzealno-teatralnego na przyszłym placu Centralnym. Przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa pojawiły się właśnie dorodne, wysokie na 9 metrów glediczje trójcierniowe oraz wiśnie „Fukubana”.

Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wzdłuż nowej drogi dobiega końca sadzenie 52 drzew, które będą rosły po obu jej stronach – zarówno na odcinku do ronda jak i wokół zjazdu do części podziemnej. Są to 44 okazałe glediczje trójcierniowe, których sadzonki mierzą do 9 m wysokości oraz 8 kwitnących wiosną – na różowo – wczesnych wiśni odmiany „Fukubana”.

Plac Centralny zmieni się nie do poznania – od Muzeum Sztuki Nowoczesnej aż po sam Pałac Kultury i Nauki. Będzie bardziej zielono. Pojawią się tu krzewy, byliny, a przede wszystkim wysokie drzewa. Miałem przyjemność pomagać przy sadzeniu jednego z nich. Bardzo się cieszę, że centrum miasta się zmienia, że będzie coraz bardziej zielone, na czym wszystkim nam bardzo zależy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dorodne, ukorzenione drzewka przyjechały do Warszawy ze szkółki w Holandii. Ponadto posadzonych tu zostanie 2200 krzewów m.in. róży okrywowej i irgi błyszczącej oraz około 7 tys. sadzonek ozdobnej trawy – seslerii lśniącej. Kolejny element Nowego Centrum Warszawy Nasadzenia zieleni to ostatni etap prac przy drodze pod Pałacem Kultury i Nauki – od strony ul. Marszałkowskiej. Nowa droga – wraz z rondem – zapewni dojazd do powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zbudowana zostanie tu również rampa zjazdowa do kondygnacji podziemnych przyszłego budynku teatru TR Warszawa i doków rozładunkowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Droga ma jedną jezdnię wykonaną z kostki granitowej – po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji wybudowane zostało także oświetlenie uliczne, chodniki z płyt granitowych, przejście dla pieszych, kanalizacja ogólnospławna oraz deszczowa wraz z pompownią wód opadowych. Nowa droga będzie łącznikiem, integrującym muzeum i teatr z nowym Placem Centralnym oraz Parkiem Świętokrzyskim.

To część powstającego Nowego Centrum Warszawy – wieloletniego projektu zmian w Śródmieściu, które Warszawa realizuje w kilku etapach. W ramach przedsięwzięcia powstał już m.in. wygodny plac Pięciu Rogów, a ul. Marszałkowska – na odcinku od ul. Królewskiej do placu Bankowego – została przebudowana w zieloną i przyjazną pieszym oraz rowerzystom arterię. Niedawno rozpoczęły się również prace na ulicy Chmielnej, które mają przywrócić jej rangę reprezentacyjnego deptaka. Inwestorem prac przy drodze na placu Centralnym jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, wykonawcą firma SKANSKA. Koszt inwestycji to około 38 mln zł. Uruchomienie drogi przy MSN nastąpi jeszcze w tym roku.

źródło: UM Warszawa / https://um.warszawa.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Miasto | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej