ARCHITEKTURA

Wiedeń: przebudowali skwer, by dawał chłód w upalne dni. Efekt? Różnica 6 stopni

Mieszkańcy miast latem muszą zmagać się z problemem coraz wyższych temperatur. W ochłodzeniu klimatu nie pomagają infrastruktura, beton i asfalt, które magazynują ciepło i emitują energię do otoczenia. Miasto Wiedeń dostrzega ten problem, dlatego przebudowany skwer zyskał liczną zieleń i system zraszaczy, dzięki czemu temperatura jest tam niższa o kilka stopni w porównaniu do innych części miasta. Podobnych projektów w stolicy Austrii jest realizowanych więcej.

Zieleń i nowe parki według władz stolicy Austrii mają pomóc w obniżeniu temperatury przestrzeni miejskiej. W Wiedniu zakończyła się przebudowa Esterhazypark oraz drugiej podobnej inwestycji – parku Else-Feldman. Prace nad zielonymi zmianami rozpoczęły się już w 2018 roku. Austriacy zrobili to wzorcowo – projekty powstały po przeprowadzeniu rozmów z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami i mieszkańcami Wiednia.

W ramach realizacji inwestycji zamknięto jedną z ulic, która zmieniła się w zielony skwer z alejkami dla pieszych i ścieżkami dla rowerzystów. Projekt zakłada radykalną zmianę jej funkcji. Po przebudowie dawna ulica będzie w całości działać jako zielone miejsce dla pieszych i rowerzystów. W ramach prac przy budowie parku Else-Feldman posadzono kilkadziesiąt nowych drzew oraz krzewów.

Drugim zrealizowanym projektem jest przebudowa Esterhazypark (zdjęcie powyżej i niżej). Zamontowano tam źródła wody, która skutecznie obniża temperaturę otoczenia. Podobnie działają tak zwana zamgławiacze, które emitują przyjemną, chłodną mgiełkę. Aby uruchomić system rozpylaczy wodnej mgiełki konieczne było rozebranie chodnika i położenie nowej instalacji kanalizacyjnej. Dodatkowo zbudowano zacienione pierścienie, w których można odpocząć. Odczuwalna temperatura jest tam nawet sześć stopni mniejsza niż na innych ulicach miasta. W ten sposób władze Wiednia chcą przeciwdziałać skutkom zmieniającego się klimatu.

Mamy nadzieję, że dobre rozwiązania wprowadzone w Wiedniu uda się zrealizować również w polskich miastach.

fot. PID / Futhner, źródło: wien.gv.at

Czytaj też: Miasto | Zieleń | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

miejsce PRZED przebudową

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej