ARCHITEKTURA

Wielkie czyszczenie Sekwany w Paryżu. W 2025 r. będzie można się w niej kąpać!

Władze Paryża zapowiedziały, że rozpoczną akcję czyszczenia Sekwany. Rzeka ma być na tyle czysta, aby już w 2025 roku można było się w niej kąpać. Rok wcześniej w rzece rywalizować będą pływacy podczas Igrzysk Olimpijskich.

Sekwana ma stać się “areną” sportowych rozgrywek. Władze miasta chcą, aby wykorzystać rzekę do zorganizowania zawodów triathlonowych. Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Już po zakończeniu wydarzenia, w 2025 roku nad Sekwaną mają powstać otwarte kąpieliska, z których korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy. W tym celu wskazano już 23 miejsca w Paryżu i na przedmieściach miasta.

Czy znajdą się chętni do kąpieli w Sekwanie? W lipcu tego roku firma Ifop opublikowała wyniki badań, z których wynika, że 70 proc. paryżan określa Sekwanę mianem “śmierdzącej”, “brudnej” i “niebezpiecznej”. Chęć pływania w niej wyraziło jedynie 12 procent mieszkańców. Dodatkowym problemem jest intensywny ruch barek na rzece, jej prąd oraz bakterie obecne w wodzie.

Mer Paryża Anne Hidalgo zapowiadała już w 2015 roku zapowiadała otwarcie kąpielisk na rzece. Nic z nich jednak nie wyszło. Podobne słowa na wiatr rzucał 30 lat wcześniej Jacques Chirac. Teraz ma być inaczej, a Sekwana według zapowiedzi stanie się wizytówką miasta.

Część prac już się rozpoczęła. U brzegów rzeki sadzone są trzciny, które pomogą filtrować wodę. Zbudowany zostanie też ogromny zbiornik, w którym gromadzona będzie woda z opadów. Wcześniej przy dużych opadach system był niewydolny, deszczówka mieszała się ze ściekami i zanieczyszczona trafiała do rzeki. Budowa zbiornika ma pochłonąć 31 milionów euro. Miasto zaznacza, że posiadanie takiego zbiornika to konieczność – zgromadzona woda ma być wykorzystywana do podlewania miejskich roślin w suche dni.

A jak kwestia miejskiego kąpieliska wygląda w Warszawie? W 2016 roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zapowiedział otwarcie takiego miejsca w 2020 roku. Niestety planów nie udało się zrealizować. W czerwcu 2020 roku serwis TVN Warszawa informował, że Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Warszawy podpisało umowę z firmą Agraria, która miała sprawdzić nabrzeże Wisły, by określić, ile takich kąpielisko można zbudować. Specjaliści firmy wskazali kilka takich miejsc. Miasto chce jednak budować kąpieliska w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Póki co nie zapadły konkretne decyzje co do otwarcia basenów przy Wiśle.

Czytaj też: Ciekawostki | Paryż | Francja | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Bloomberg

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej