ARCHITEKTURA

Wieżowiec Piotrkowska Point w Łodzi w nowej odsłonie. Tak będzie wyglądać!

O planach jego budowy pisaliśmy już w październiku 2022 r. Wieżowiec Piotrkowska Point w Łodzi nieco zmienił swój wygląd wobec pierwszych wizualizacji. Projekt budynku powstał w pracowni Design Lab Group.

Budowa wieżowca Piotrkowska Point na działce przy ulicy Piotrkowskiej 166/168 oznacza, że wyburzony zostanie biurowiec OPG Orange Plaza. Biały wieżowiec będzie miał 72 metry wysokości, tj. 23 kondygnacje. Radni miasta już wyrazili zgodę na jego budowę.

Co zmieniło się w projekcie? Projekt Piotrkowska Point w Łodzi zachował pierwotny kształt bryły, który jest zdeterminowany przez powiązania architektoniczno-urbanistyczne z najbliższym otoczeniem, takie jak nawiązania do wysokości zlokalizowanego po przeciwnej stronie ulicy Piotrkowskiej budynku Centralu oraz części mieszkalnej budynku mieszkalnego przy al. Piłsudskiego, tzw. „łódzkiego Manhattan-u”.

Projektowany budynek respektuje otoczenie pierzejowej, historycznej zabudowy ul. Piotrkowskiej uzupełniając i podkreślając jej wielkomiejski charakter. Wycofanie bryły budynku powyżej dachu sąsiednich kamienic pozwala utrzymać spójność kompozycyjną zabudowy.

Zmianie uległ sposób kształtowania narożników oraz elewacji. Zrezygnowano z zaokrąglonych zakończeń. Elewacja została pokryta pionowymi pasami o stałym rytmie, które tworzą charakterystyczny relief przypominający plisowaną powłokę. Zmieniono również charakter parteru, którego filary są naturalnym przedłużeniem piętrzących się wyżej żyletek.

Architektura Piotrkowska Point nawiązuje swoim charakterem do obecnego w Łodzi stylu art deco, który jest widoczny np. w budynku pierwotnej siedziby P.A.S.T. SA. przy al. Kościuszki 12. Elewacja budynku została zaprojektowana w jasnej kolorystyce z akcentem kolorystycznym. Zastosowana artykulacja w połączeniu z detalem spowoduje subtelną grę podziałów i kolorów, dzięki której wygląd elewacji będzie zależał od perspektywy z której jest oglądana. W sumie budynek ma mieć 72 metrów wysokości.

źródło: Design Lab Group

Czytaj też: Łódź | Biuro | Biurowiec | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej