ARCHITEKTURA

Willa Augusta Lentza: perła w koronie szczecińskich zabytków.

Zabytkowa Willa Augusta Lentza, stojąca przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie jest perłą w koronie tamtejszych zabytków. Powstała w roku 1890 dla przedsiębiorcy Augusta Lentza i jego rodziny. Autorem projektu posiadłości był wykształcony w Lipsku architekt Max Drechsler. Rezydencja od zawsze robiła oszałamiające wrażenie. Wykończone cegłą i ozdobione kamieniarką elewacje przywodzą na myśl architekturę barokowych pałaców.

Willa utrzymana w pompierskim stylu „drugiego cesarstwa” łączy w sobie cytaty architektoniczne zaczerpnięte z różnych znanych budowli europejskich. Budowla przeszła niedawno gruntowny remont, podczas którego zrealizowano skomplikowane i drobiazgowe prace konserwatorskie. 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii Willi Lentza. Powołana w niej nowa instytucja kultury stawia sobie za cel twórczą interpretację historii i dziedzictwa miejsca wyjątkowego zarówno dla dawnej, jak i współczesnej kultury mieszczańskiej Szczecina.

Historia

Dzieje willi zaczynają się na długo przed jej budową. W 1871 roku zostaje utworzona Akcyjna Spółka Budowlaną pod nazwą „Westend”. W wyniku jej działania powstaje prestiżowa dzielnica mieszkaniowa, zabudowana okazałymi willami, zatopionymi w rozległych ogrodach. Nowa dzielnica przybiera nazwę Westend, będącą nawiązaniem do zamożnej dzielnicy Londynu. Właścicielem jednej z takich posiadłości zostaje August Lentz, który umiera w 1895 roku, zaledwie pięć lat po jej ukończeniu.
Następnie willa przechodzi z rąk do rąk. W 1912 roku nowy właściciel przeprowadza modernizację wnętrz. W 1935 roku willa zostaje sprzedana miastu, które wynajmuje ją partii hitlerowskiej, a potem wojsku. W grudniu 1939 roku kierownictwo okręgu NSDAP urządza w piwnicy betonowy schron przeciwlotniczy. W czasie wojny użytkownikiem budynku jest Trzeci Zwiadowcy Pułk Lotnictwa. W trakcie alianckich rajdów bombowych na Szczecin Willa Lentza szczęśliwie unika zniszczenia.
26 kwietnia 1945 roku Szczecin zajmuje Armia Czerwona, a 5 lipca miasto zostaje oficjalnie włączone do państwa polskiego. Następuje definitywny koniec niemieckiego Stettina. W latach powojennych gmach nadal służy wojsku, ale w 1947 willę na krótko przejmuje kościół rzymskokatolicki. Następnie budynek zostaje przeznaczony na Pałac Młodzieży, którego uroczyste otwarcie ma miejsce 7 listopada 1950 roku. Od tej pory willa staje się miejscem, w którym szczecinianie mogą rozwijać swe talenty. W dawnej willi Lentza lokum znajdują liczne pracownie, na ogół o artystycznym profilu. W późniejszym okresie willa staje się scenerią różnorakich działań artystycznych niezwiązanych bezpośrednio z działalnością Pałacu Młodzieży.

Nowe otwarcie

2008 rok kończy definitywnie działalność Pałacu Młodzieży w murach Willi Lentza. Następnie urzędują w niej różne instytucje, również związane z kulturą. Dopiero jednak lata 2018-2019 przynoszą prawdziwy przełom w zagospodarowaniu zabytku. W tym właśnie czasie, kosztem przeszło 20 mln złotych miasto Szczecin przeprowadza kompleksowy remont konserwatorski budynku oraz otaczającego willę ogrodu. Remont wiąże się nie tylko z modernizacją obiektu i przystosowaniem jego wnętrz do prowadzenia szerokiego spektrum działalności kulturalnej. Największą wartością prac jest pieczołowita konserwacja oraz przywrócenie autentycznego klimatu fabrykanckiej rezydencji z drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Żmudny proces konserwacji trwał przeszło dwa lata, nie wliczając w to czasu potrzebnego na przygotowanie dokumentacji. Dzięki nadludzkiemu wysiłkowi architektów, konserwatorów zabytków, renowatorów i osób nadzorujących inwestycję zabytkowa willa zachwyca nie mniej niż w czasie swojego powstania. Willa Augusta Lentza znowu olśniewa, tym razem nie jako manifestacja bogactwa swojego pierwszego gospodarza, ale jako wyraz ambicji Szczecinian, świadomych siły tkwiącej w dziedzictwie swojego miasta.

Źródła: willa-lentza.pl, wszczecine.pl

Zdjęcia: Mariusz Brzeziński

Czytaj też: Szczecin  | Zabytek | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Lata 50. XX w. i obecnie, widok z bawialni na hol. Fot. Mariusz Brzeziński.

Willa Lentza w 1950 roku. Źródło: NAC
Willa Lentza w 1950 roku. Źródło: NAC
Willa Lentza w 1950 roku. Źródło: NAC
Willa z zewnątrz.
Willa z zewnątrz.
Sień.
Sień.
Sale historii obiektu w piwnicy.
Portiernia.
Hall na parterze.
Hall na parterze.
Hall na parterze.
Hall na parterze.
Pokój dzienny.
Pokój dzienny.
Pokój dzienny.
Sala teatralna.
Sala teatralna.
Pokój śniadaniowy.
Pokój śniadaniowy.
Sypialnia pani.
Sypialnia pani.
Pokój mauretański.
Pokój mauretański.
Pokój gościnny.
Pokój gościnny.
Pokój gościnny.
Jadalnia.
Jadalnia.
Jadalnia.
Bawialnia.
Bawialnia.
Bawialnia.
Bawialnia.
Korytarz przy schodach.
Klatka schodowa.
Klatka schodowa.
Klatka schodowa.
Hall na piętrze.
Sale wystawowe na poddaszu.

 

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej