ARCHITEKTURA

Willa Hel w Podkowie Leśnej została zabytkiem! [ZDJĘCIA]

Decyzję o wpisie do rejestru zabytków podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Willa Hel zbudowana została w 1935 roku w Podkowie Leśnej.

Willa Hel położona jest przy ulicy Jana Pawła II 29. Do rejestru zabytków wpisano budynek oraz całą posesję. Willę wzniesiono w latach 1932-1935. Willa zaprojektowana została dla małżeństwa Chila i Sary Nissencweigów, przedsiębiorców z Pruszkowa.

Budynek powstał jako wielorodzinny. Na dwóch kondygnacjach urządzono łącznie cztery mieszkania o podobnym rozkładzie. Każde z mieszkań miało taras. Do ich wnętrz prowadzą dwie klatki schodowe. W latach 30. XX wieku mieszkał tu inżynier Julian Koźmiński.

Bryła budynku ma symetryczną formę. W elewacji frontowej warto zwrócić uwagę na półokrągły ryzalit z portykiem wejściowym i półkolistym tarasem. W wycofane części elewacji bocznych wkomponowano dwupoziomowy układ tarasów. Tarasy i balkony zachowały oryginalne ażurowe balustrady stalowe o rytmicznie powtarzającym się geometrycznym deseniu w formie zdwojonych rombów. Pierwotnie w budynku przewidziano cztery mieszkania usytuowane na dwóch poziomach – o zbliżonej powierzchni i dyspozycji pomieszczeń. W przednim trakcie znajdowała się strefa dzienna, w tylnym przypuszczalnie narożna sypialnia i sanitariaty oraz strefa służebna z kuchnią.

Dwie sprzężone klatki schodowe – frontowa i kuchenna – od poziomu półpiętra rozdziela przeszklona przegroda o zachowanej oryginalnej stolarce. Zachowały się ponadto oryginalne rozwiązania klatek schodowych, a także komplet oryginalnej stolarki drzwiowej – drzwi wejściowe, drzwi sieni oraz fornirowane drzwi do mieszkań, wraz z zespołem przedwojennych okuć i galanterii oraz nieliczne komponenty wyposażenia lokali. Cenny element zagospodarowania posesji stanowi oryginalne stalowe ogrodzenie frontowe z wkomponowaną w furtkę nazwą willi o prostym liternictwie.

Architektoniczne walory willi Hel manifestują się w zgeometryzowanym układzie uskokowo kształtowanej bryły i sposobie opracowania głównych elewacji z dominantami w postaci zaokrąglonych ryzalitów. Walory dokumentacyjne obiektu podnoszą także zachowane rozwiązania wykończeniowe wnętrz. W koncepcji architektonicznej Willi Hel uwidacznia się umiarkowany modernizm lat 30. XX w. łączący elementy stylu międzynarodowego z tradycyjnymi rozwiązaniami przestrzennymi budownictwa mieszkaniowego – tłumaczy prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czytaj też: Zabytek | Modernizm | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Recent Posts

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej