Categories: ARCHITEKTURA

Willa na zboczu. Oryginalny projekt z Portugalii autorstwa Contaminar Arquitectos

Pod koniec 2012 roku młode małżeństwo postanowiło wybudować swój dom na stromej działce położonej w mieście Leiria w środkowej Portugalii. Działka znajdowała się na wzniesieniu, jej powierzchnia wynosiła około 1000 m2, a dodatkowym atutem było drzewo eukaliptusowe. Wykonanie projektu powierzono pracowni Contaminar Arquitectos, spod której ołówka wyszła Willa na zboczu.

Takie ukształtowanie terenu stwarzało pewne ograniczenia, ale było i zaletą, która finalnie stała się cechą charakterystyczną projektu. Położenie działki na wzniesieniu sprawiło, że dom stał się wieżą dominującą nad miastem i krajobrazem.

Założeniem pracowni był zamysł dialogu domu z eukaliptusem oraz przekształcenie regularnego, klasycznego równoległościanu w formę, która poprzez odchylenie od osi tworzy nową formę z balkonami, powierzchniami zacienionymi i tarasami. Jego rytm opiera się na poziomych pierścieniach o przekroju 35 cm, oddzielonych pustymi przestrzeniami. W sumie stworzono 18 pierścieni, każdy o innym kształcie, które oplatają budynek od góry do dołu. Takie ułożenie poziomych elementów ma też przywodzić na myśl schody, które łączą ziemię z niebem. Wewnątrz Willa na zboczu jest grą półpięter, mającą na celu połączenie jednych przestrzeni, a innych oddzielenie i uczynienie ich autonomicznymi.

Najniżej ulokowane pomieszczenia w tym oryginalnym domu to piwnica, garaż, pralnia i piwniczka na wino. Na parterze znajdują się dwie duże sypalnie i dwa dodatkowe pokoje obsługiwane przez jedną wspólną toaletę. Pierwsze piętro to część dzienna z salonem, jadalnią, kuchnią i łazienką. Na drugim piętrze znajduje się część rekreacyjna z odkrytym basenem z widokiem 360°, siłownią i małą czytelnią. Beton był materiałem, który najlepiej odpowiadał zamierzeniom pracowni i klienta, spełniał wymagania konstrukcyjne, co pozwoliło odlać słoje oplatające dom. Mają one dwojakie zastosowanie ochronne – zarówno słoneczne, jak i zapewniające prywatność, tworząc efekt żaluzji dla tych, którzy w nim mieszkają, jak również dla tych, którzy obserwują dom z zewnątrz.

Projekt: Contaminar Arquitectos

Źródło: www.mitty.cl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Wille i rezydencje | Portugalia | Beton | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej