DESIGN

Witraże Romana Modzelewskiego zostały uratowane w ostatniej chwili

Witraże Romana Modzelewskiego znajdowały się w domu towarowym Handlowiec w Poddębicach. Budynek po 50. latach ot otwarcia zniknie z krajobrazu miasta. Witraże uratowali pracownicy Muzeum Miasta Łodzi oraz lokalne służby.

Witraże wykonane przez Romana Modzelewskiego zdobiły okna domu towarowego Handlowiec w Poddębicach. Gmach został przeznaczony do rozbiórki, a o uratowanie znajdujących się w nim dzieł sztuki zawalczyło dwoje pracowników łódzkiego Muzeum Miasta – poddębiczanka Anna Łagodzińska-Pietrzak i Adam Klimczak.

Handlowiec, znajdujący się w centrum mojego rodzinnego miasta, był przez prawie 50 lat centralnym punktem Poddębic. Jego bryła z biegiem czasu została jednak uznana za szpecącą krajobraz głównego rynku, stąd też decyzja o rozbiórce. Badając materiały dotyczące Romana Modzelewskiego, łódzkiego artysty, rzeźbiarza, designera, którego imię nosi rok 2022 w Łodzi, dotarliśmy do informacji, że był on autorem 12 kwater witrażowych stanowiących ozdobę Handlowca – opowiada Anna Łagodzińska-Pietras z Działu Historycznego MMŁ.

Serwis miasta Lodz.pl informuje, że pracownicy muzeum skontaktowali się z Piotrem Sęczkowskim, burmistrzem Poddębic, który pomógł uratować witraże. Czasu było niewiele, bo na terenie Handlowca rozpoczynały się prace rozbiórkowe. Na szczęście strażacy OSP Kałów zabezpieczyli to, co z witrażu pozostało – udało im się wydobyć dwie najlepiej zachowane kwatery.

Roman Modzelewski wykonał witraż własną, autorską techniką. Korzystał ze szkła oraz żywicy epoksydowej.

Kwatery przez wiele lat wystawione były na działanie promieni słonecznych, dlatego też przed muzealną pracownią konserwatorską stoi teraz wyzwanie ich renowacji. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ich teraz można zobaczyć. Wręcz przeciwnie: zaprezentujemy je w ich aktualnym stanie przy okazji otwarcia wystawy „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, potem zaś zostaną one przekazane do konserwacji i po tym procesie znów wrócą do przestrzeni wystawienniczej – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

W ramach renowacji witraż zostanie oczyszczony, a ubytki uzupełnione. To ważne wydarzenie bowiem rok 2022 został w Łodzi uznany rokiem Romana Modzelewskiego. Wkrótce w Muzeum Miasta Łodzi będzie można zobaczyć wystawę z wybranymi pracami tego łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie.

Czytaj też: Łódź | Zabytek | Detal | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

Wcześniej witraże zdobiły wnętrze domu towarowego Handlowiec w Poddębicach
Fot. Roman Modzelewski (1912 – 1997) na fotelu RM58. Łódź, koniec lat 50. Autor nieznany

fot. Muzeum Miasta Łodzi

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej