CIEKAWOSTKI

Wrocławski kościół NMP na Piasku do XVIII w. wieńczyła wysoka wieża. Teraz powstała jej makieta

Dla większości wrocławskich zabytków najbardziej niszczące okazały się lata II wojny światowej. Jednak kościół NMP na Piasku katastrofa spotkała znacznie wcześniej. O poranku 30 stycznia 1730 r. piorun uderzył w jego wysoką wieżę. W ciągu trzech godzin spłonął hełm wraz z więźbą dachową na kościele. Po tragedii nie zdecydowano się na odbudowę zniszczonej części świątyni, a kościół do dziś posiada na wieży niski, prowizoryczny daszek. Dr Zygmunt Łuniewicz we współpracy z dr Rafałem Karnickim w ramach swoich badawczych prac stworzyli makietę dawnego hełmu, która ukazuje wieżę taką, jaką oglądali XVII-wieczni wrocławianie.

Południowa wieża kościoła na Piasku od XV w. do 1661 r. była zwieńczona kondygnacją ganku strażniczego. Następnie wzniesiono tam monumentalny, wysoki na 35 m hełm, wraz z którym wieża osiągnęła blisko 85 m wysokości. Bogata forma hełmu, zaczerpnięta z architektury niderlandzkiej i miejscowej tradycji nie posiadała bezpośrednich analogii ani naśladownictw na Śląsku. Konstrukcja przetrwała 63 lata, jej kres przyniósł pożar wywołany uderzeniem pioruna, po którym nakryto wieżę jedynie niskim daszkiem w zachowanej do dziś formie.

Kościół NMP na Piasku przed katastrofą: “piękny hełm” – jak go nazywano – wciąż na wieży. Rysunek z: Friedrich Bernhard Werner, Topographia oder Prodromus Delineati Silesiae Ducatus […], [rkps.], BUWr OR, sygn. R 551 II.

Wygląd wieży znany był dotąd z rycin, jednak ich odczytanie nastręczało wiele trudności. Praca nad modelem objęła analizę źródeł pisanych, ikonografii oraz analogii na terenie Niderlandów. Wynikiem wnikliwych prac jest kilkudziesięciocentymetrowa, szczegółowa makieta przedstawiająca wygląd wieży z hełmem w okresie przed pożarem. Jej stworzenie miało na celu sprowokować szerszą dyskusję na temat zniszczonych i nieodbudowanych hełmów wież we Wrocławiu i poza nim. Model ukazuje obiekt dawnej architektury o niezwykłym bogactwie kształtów i kulturowych treści, nieobecny dzisiaj w powszechnej świadomości.

Dr Zygmunt Łuniewicz z makietą. Fot. F. Hackemer

“Model hełmu wieży kościoła NMP na Piasku jest częścią większego projektu, w którym przypominam o utraconych hełmach wrocławskich, a szerzej, śląskich wież. Wcześniej zrobiłem jeszcze z Rafałem Karnickim hełm kościoła Marii Magdaleny we Wrocławiu, oraz próbę rekonstrukcji pierwszego hełmu ratusza w Oleśnicy. W najbliższej przyszłości planuję również podjąć pracę nad modelami wież ratusza w Głogowie, zamku w Brzegu, a spośród budowli wrocławskich: fary św. Elżbiety oraz Katedry” – mówi dr Zygmunt Łuniewicz.

Źródło: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, materiały dra Zygmunta Łuniewicza

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Architektura sakralna | Wrocław

Rysunek kościoła NMP na Piasku przed katastrofą: "piękny hełm" - jak go nazywano - wciąż na wieży. Rysunek z: Friedrich Bernhard Werner, Topographia oder Prodromus Delineati Silesiae Ducatus [...], [rkps.], BUWr OR, sygn. R 551 II.more
Druk okolicznościowy z okazji zniszczenia hełmu, niemiecki tekst głosi: "Piękna wieża kościoła Najświętszej Marii Panny na wyspie Piasek przed Wrocławiem, która roku 1730, 30 stycznia wcześnie [w nocy] między godziną 1 a 2 została podpalona piorunem od czego w ciągu trzech godzin spłonął cały hełm oraz dach kościoła."more
Rekonstrukcja sylwety hełmu z 1667 r., wykonana w oparciu o ikonografię i zawarte w archiwaliach wymiary.
Model roboczy rekonstruowanej wieży. Fot. Rafał Karnicki
Model górnej kondygnacji wieży wraz z hełmem z 1667 r.
Obecny wygląd wieży z prowizorycznym dachem. Fot. Daniel.Zolopa
Dr Zygmunt Łuniewicz z makietą. Fot. F. Hackemer
Sylweta kościoła NMP na Piasku i model hełmu wieży. Fot. F. Hackemer
Sylweta kościoła NMP na Piasku i model hełmu wieży. Fot. F. Hackemer
Dr Rafał karnicki z modelem wieży. Fot. F. Hackemer
Dr Zygmunt Łuniewicz z makietą. Fot. F. Hackemer

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej