ARCHITEKTURA

Wycinka 105 drzew w Bystrzycy Kłodzkiej. Dlaczego? Mamy odpowiedź burmistrz

W Bystrzycy Kłodzkiej wycięto 105 drzew, które wcześniej gęsto zdobiły drogę wjazdową do miasta. Burmistrz Renata Surma tłumaczy, że wycinka była zgodna z prawem i na przeprowadzenie prac urzędnicy mieli stosowne zgody.

O wycince poinformował fotograf Jan Rusak, który od lat na swoim Facebooku publikuje zdjęcia z Bystrzycy Kłodzkiej i okolic, przedstawiając tamtejszą przyrodę w najlepszej okazałości. Swój post o wycince opublikował z krótkim, ale konkretnym komentarzem: “Tak jest dziś, a tak było”. Następnie w komentarzu dodał, że od zawsze podziwiał ten fragment drogi prowadzący do miasta “…podziwiałem ten bystrzycki wjazd, zwłaszcza jesienią, coś pięknego”. Jego post był udostępniony ponad 1700 razy i zebrał kilkaset komentarzy.

Niestety z tak malowniczym widokiem zieleni wjeżdżając do miasta możemy już się pożegnać. Wycięte drzewa znajdowały się na terenie będącym w zarządzie Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej. Wysłaliśmy pytanie o powód wycinki do bystrzyckiego Ratusza. Odpowiedziała nam Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej.

W przesłanym nam liście czytamy, że wycinka 105 drzew jest związana z realizacją zadania “Zagospodarowanie skarp wraz z ich zabezpieczeniem w obrębie działek 417, 431, 432, 433/2, 433/3 AM-5, obręb centrum” na podstawie projektu budowlanego zatwierdzonego przez Starostę Kłodzkiego 18 lipca 2018 roku oraz decyzji Starosty Kłodzkiego z 7 grudnia 2020 roku.

Pragnę zauważyć, że w chwili obecnej prowadzone są prace związane z wyżej wymienioną inwestycją i mamy do czynienia z placem budowy co może w pierwszym etapie wydawać się niekorzystne. Zamierzeniem całego zadania jest z jednej strony zabezpieczenie skarp przed dalszą destrukcją przy najbardziej uczęszczanej drodze w naszym mieście a z drugiej ponowne ich zagospodarowanie z wykorzystaniem roślinności nie ingerującej negatywnie w wyremontowane skarpy – czytamy w liście od pani burmistrz Renaty Surmy.

Umowę na przeprowadzenie prac podpisano w styczniu tego roku. Tak zwana stabilizacja skarp zakłada: rozebranie ścian oporowych uszkodzonych przez korzenie drzew, uzupełnienie fundamentów betonem ekspansywnym, usunięcie czap ze ścian oporowych, podniesienie murów oporowych o 50-60 centymetrów, wzmocnienie i odtworzenie murów oporowych, rozbiórka tak zwanych ostróg, przedłużenie murów oraz wykonanie drenażu z odpływem. Dodatkowo w ramach prac pojawi się nowe ogrodzenie od strony pobliskiego cmentarza oraz budowę ekranu akustycznego od strony ulicy 1-go Maja.

W ramach prac zamontowane zostanie nowe oświetlenie miejskie oraz pojawi się nowy, podświetlany Witacz Miasta Bystrzyca Kłodzka.

W ramach inwestycji posadzonych zostanie: 12 drzew liściastych, 3413 krzewy liściaste, 353 krzewy iglaste, 398 bylin i paproci oraz 3884 pnącza. Urzędnicy planują też nowe nasadzenia, które mają rekompensować wycinkę 105 starych drzew. Nasadzenia rekompensacyjne pojawią się na Górze Parkowej – urzędnicy planują posadzić tam 105 sztuk klonu pospolitego lub lipy drobnolistnej, których minimalny obwód pnia wyniesie 10 cm, a minimalna wysokość 100 cm.

Niestety jak to zwykle bywa, nasadzenia rekompensacyjne będą równoważyć wyłącznie ilość wyciętych drzew, a nie ich wydajność jeśli chodzi o produkcję tlenu i oczyszczanie powietrza. Nowe drzewka będą miały obwód o długości zaledwie 10 centymetrów. Nim osiągną wielkość tych wyciętych, będzie musiało upłynąć kilkadziesiąt lat…

Renata Surma jest burmistrzem Bystrzycy Kłodzkiej od 2006 roku. W 2019 roku kandydowała w wyborach do sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Nie zdobyła mandatu posłanki.

Czytaj też: Archialert | Ciekawostki | Ekologia| whiteMAD na Instagramie

zdjęcia drzew na skarpach, zamieszczone w ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej

fot. Jan Rusak

Recent Posts

22. NUMER MAGAZYNU WHITEMAD [PREMIERA]

Niech żyje kolor! To słowo stało się hasłem przewodnim 22. numeru magazynu whiteMAD! Idąc tym…

21 maja 2024

Stare młyny w Pardubicach dostały drugie życie. Pełnią teraz funkcje kulturalne

Młyny w Pardubicach (Automatické mlýny), narodowy zabytek kultury, to jeden z pierwszych budynków zaprojektowanych przez…

21 maja 2024

Praktyczne porady dla firm: Jak wybrać szafki metalowe i szafki do szatni?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wybrać idealne szafki metalowe i szafki do szatni, które spełnią…

21 maja 2024

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej