ARCHITEKTURA

Wypełnią go wielkie filiżanki. Tak będzie wyglądać rynek w Ćmielowie!

Rynek w Ćmielowie będzie miał chyba najbardziej oryginalne meble miejskie w Polsce. Słynne z porcelany miasto upamiętni swoje dziedzictwo, stawiając na rynku ogromne meble – filiżanki. Całość uzupełni fontanna-imbryk.

“To będzie wkrótce iście porcelanowe centrum porcelanowego miasta. Fason, który został inspiracją projektu to oczywiście ponadczasowy i królewski Empire – porcelana z historią” – czytamy we wpisie na profilu Gminy Ćmielów w serwisie Facebook.

Już za kilka tygodni rynek w Ćmielowie zyska unikalny wygląd. Powierzchnię placu ozdobi fontanna z ogromnym imbrykiem i ławki-filiżanki. Prace realizowane są w ramach kompleksowego przebudowy rynku. Zamiast zwykłych ławek czy siedzisk mieszkańcy będą mogli siadać w ogromnych filiżankach z centralnie umieszczonymi stolikami. Siedziska ułożone są wzdłuż wewnętrznych ścian – użytkownicy będą więc zwróceni do siebie twarzami.

Powstanie swego rodzaju rynek-serwis kawowy. W centralnej części pojawi się fontanna z “zawieszonym w powietrzu” imbrykiem, z którego płynąć będzie woda.

To będzie fontanna w formie filiżanki, gdzie będzie się do niej lała woda z imbryka, z którego ta woda będzie wypływać. Elementy podtrzymujące imbryk będą niewidoczne, nie widziałam tego jeszcze. Wiem, ze obecnie imbryk jest malowany. Ławeczki, które staną przy fontannie też będą w formie filiżanek. Będzie to wyglądało tak, jakbyśmy na pół przedzielili filiżankę i w środku tej filiżanki będą siedziska. Będziemy się wyróżniać, bo taka fontanna w kształcie filiżanki jest tylko w Maroku – czytamy wypowiedź burmistrz Joanny Suskiej w serwisie echodnia.eu.

Oryginalna zastawa ustawiona zostanie po prawej stronie Domu Kultury. Będzie to kulturalne centrum miejscowości. Podczas przebudowy powiększona zostanie ilość miejsc parkingowych – samochody będą mogły parkować w miejscu powstałym wzdłuż parku. Całość uzupełnią nowe oświetlenie i nasadzenia. Te ostatnie wykonane zostaną w pobliżu pomnika świętego Floriana.

Prace budowlane są już zaawansowane. Ich ostatnim etapem będzie ustawienie ogromnej fontanny. Co ciekawe, porcelanowy serwis, który ozdobi rynek w Ćmielowie swym wyglądem nawiązuje do kultowej, przedwojennej kolekcji Empire z Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież w Ćmielowie. Jak informuje serwis echodnia.eu, serwis ten został zaprojektowany na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego i wykorzystywany był na Zamku Królewskim. Kolekcja Empire w 2012 roku zyskała status oficjalnej zastawy stołowej w Belwederze – wyboru dokonała para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy.

W sumie realizacja przebudowy pochłonie ponad 5 mln zł. Środki gmina Ćmielów pozyskała z rządowego funduszu Polski Ład, a wkład własny gminy wynosił zaledwie 5 procent.

Loading ...

źródło: Gmina Ćmielów, echodnia.eu

Czytaj też: Ciekawostki | Meble miejskie | Architektura w Polsce | Ceramika | whiteMAD na Instagramie

fot. Porcelana Ćmielów
fot. Porcelana Ćmielów

Recent Posts

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej