WYDARZENIA

Wystawa Mateusza Kołka Stany splątane w Muzeum Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wystawę prac Mateusza Kołka Stany splątane, która potrwa od 17 lutego do 7 kwietnia. Na odwiedzających czeka niezwykła podróż, która rozpoczyna się w Krakowie i do Krakowa prowadzi. Po drodze jednak, odwiedzamy wspólnie z artystą: jego prywatny świat wyobraźni, Japonię i Hongkong. Prezentowane prace pełne są wieloznacznych elementów i nawiązań do kultury, sztuki i tradycji Dalekiego Wschodu, który od lat fascynują artystę.

Stany splątane to próba przedstawienia, jak może wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski
i sztuka gotycka. Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami.

Doświadczenie tej struktury to nieliniowa opowieść pełna „zaszytych” znaczeń i wzorzyście powtarzających się elementów, po których tropie uważny obserwator może eksplorować świat artysty. Na wystawie podróżujemy wraz z nim poprzez miejsca i czasy. Odwiedzamy przestrzenie i spotykamy ludzi w sytuacjach, które – zatrzymane w grafikach – są stopklatkami z większej opowieści. W kilku przypadkach Mateusz Kołek zdradza nam, jaka historia lub emocja stała się inspiracją do konkretnej pracy.

Stany splątane to wystawa – przygoda, która przeprowadzi odbiorcę przez kilka równolegle przeplatających się ze sobą rzeczywistości, do których twórca prowadzi odbiorcę za pośrednictwem symboli, np.: dziecka z plastikowym smokiem, kobiety w masce z zajęczymi uszami, czy człowieka z tygrysią głową stojącego w otoczeniu kotów w gąszczu wysokich wieżowców.

Stany splątane to wystawa – przygoda, która przeprowadzi odbiorcę przez kilka równolegle przeplatających się ze sobą rzeczywistości. Świat artysty poznajemy poprzez wieloznaczne, nieoczywiste symbole. O czym opowiada dziecko z plastikowym smokiem? Czego wypatruje kobieta w masce z zajęczymi uszami? Do jakiej rzeczywistości chce zaprowadzić nas postać z głową tygrysa otoczona przez gromadę kotów?

Ta seria rysunków to kolekcja momentów wyłapanych na ulicy, które w jakiś sposób dopomniały się o zarejestrowanie. Lubię znajdować w nich szerszy kontekst, czasem metaforę naszych czasów, czy nas samych. Seria zaczęła się od Hongkongu, rozwinęła o Tokio i Kraków, w którym mieszkam. Intrygowało mnie, czy jestem w stanie znaleźć wspólne cechy między azjatyckimi metropoliami i Krakowem – mówi Mateusz Kołek.

Wystawę prac oglądać będzie można w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od 17 lutego do 7 kwietnia br.

Informacja o wystawie:

Mateusz Kołek

Stany splątane

Galeria Europa – Daleki Wschód

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

Wernisaż: 16.02.2024, godz. 18.00

Czas trwania: 17.02–07.04.2024

Kurator: Przemysław Wideł

Aranżacja: Mateusz Kołek, Przemysław Wideł

Koordynacja: Ewa Mazurkiewicz, Monika Werner

Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd

Animacje: How & How (Foot Massage, Goldfish Market, Taxi Cat, Temple Street Cats), XULM (Marcin Surma) (Girl, Octopus Girl, KS, Shinrin-yoku)

Muzyka: Merry Lamb Lamb, Yum! Laksa

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Kraków | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej