Categories: ARCHITEKTURA

XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie – historia budynku

Powstanie dzisiejszego XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja wiąże się ze strajkami uczniów w Królestwie Polskim w 1905 roku. W reakcji na te wydarzenia wydano dokument, który zezwalał na nauczanie części przedmiotów w językach polskim i litewskim. W tym samym roku Kolegium Kościelne Zboru Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie przyjęło wniosek ks. Juliana Machlejda o wystąpienie do władz w celu uzyskania pozwolenia na otwarcie prywatnego zakładu naukowego męskiego z językiem wykładowym polskim.

1 września 1906 roku otwarto ośmioklasowe gimnazjum im. Mikołaja Reja, utrzymywane przez Zbór Ewangelicko-Augsburski w Warszawie. Pierwszym dyrektorem gimnazjum został Julian Machlejd. Początkowo do szkoły uczęszczało 200 uczniów. Kładziono w niej szczególny nacisk na wychowanie moralne i społeczne w duchu patriotyzmu i tolerancji religijnej. W okresie międzywojennym w placówce duże wpływy miała Narodowa Organizacja Gimnazjalna oraz Grupy Szkolne ONR.

Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

W 1939 roku, w pierwszych dniach wojny, budynek szkoły został przekazany polskim władzom wojskowym na szpital. Rok później rozpoczęło się tajne nauczanie (organizowano m.in. tajne matury). Podczas powstania warszawskiego budynek szkolny był terenem walk. Częściowo opanowany przez Polaków, częściowo przez Niemców, zyskał nazwę „Reduty Reja”. Po zakończeniu powstania część budynku szkolnego od ulicy Kredytowej do wysokości klatki schodowej została całkowicie zburzona. Podczas II wojny światowej zginęło ok. 300 nauczycieli, wychowanków i uczniów szkoły. Zniszczony gmach odbudowano jedynie w niewielkim fragmencie, w którym zajęcia wznowiono od 1949 roku. Placówka została upaństwowiona trzy lata później. W 1965 roku zakończono rozbudowę budynku szkolnego w kierunku ulicy Królewskiej.

Budynek w latach przedwojennych i obecnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ i whiteMAD/Mateusz Markowski

Budynek na przełomie lat 40. i 50. Zdjęcie (skan) pochodzi z tygodnika Stolica nr 42 (1856) 16.10.1983

Po przeszło stu latach, mimo licznych zmian historycznych i ustrojowych w Polsce, szkoła zachowuje swoje tradycje i pozostaje wierna wartościom, które przekazują sobie kolejne pokolenia jej absolwentów. Według rankingów Perspektyw XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja znajduje się w czołówce warszawskich liceów. Jego dewizą, umieszczoną częściowo na fasadzie budynku, jest zwrot „MACTE ANIMO – SIC ITUR AD ASTRA” autorstwa rzymskiego poety – Publiusza Papiniusza Stacjusza. Można go tłumaczyć jako „Dalej młody człowieku – odwagi – tak idzie się do gwiazd!”.

Źródło: rej.edu.pl

Czytaj też: Architektura | Miasto | Historia | Edukacja | Warszawa | Architektura w Polsce

Szkoła i jej otoczenie w okresie międzywojennym. Po lewej kościół Świętej Trójcy, po prawej – gmach Zachęty. Źródło: Public domain, via Wikimedia Commons
Tablica pamiątkowa poległym za Ojczyznę 1918-1921. Źródło: Public domain, via Wikimedia Commons
Lipiec 1944, Plac Małachowskiego. Szkoła widoczna jest po prawej stronie od wypalonego kościoła. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej