ARCHITEKTURA

Z betonozy w betonozę. Rynek w Cieszynie będzie przebudowany

Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie pokazał wizualizacje, na których widać rynek w Cieszynie po rewitalizacji. Zniknie kostka granitowa, a w jej miejscu pojawi się… kolejna. Gdzie w tym projekcie miejsce na zieleń? Posadzonych zostanie zaledwie kilka drzew.

Umowa na przebudowę rynku w Cieszynie została podpisana 10 czerwca. Przebudowa jest elementem projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” i jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rynek w Cieszynie ma długą historię. Został wytyczony w obecnym miejscu już w 1496 roku za sprawą księcia Kazimierza II. Dziś to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. To właśnie przy rynku znajdują się piękne kamienice i ratusz miasta. Wprawdzie od dawna na rynku nie było dużo zieleni, ale zmiany klimatyczne i dostępne rozwiązania architektoniczne pozwalają, by zachować reprezentacyjny charakter miejsca i uzupełnić go o zieleń, która da cień w upalne dni.

Umowę na przebudowę rynku podpisała dyrektorka Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie Katarzyna Skotnicka, w obecności Burmistrz Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz z firmą Wtórbet Sp. Z o.o. z Bielska Białej.

To ważna i potrzebna inwestycja. Prace nad projektem rozpoczęte zostały w poprzedniej kadencji. Wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka nowych drzew. Udało się uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ul. Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana – wymienia Burmistrz Miasta Cieszyna.

Zapowiedzi pani burmistrz przeczą temu, co Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie pokazał na wizualizacjach. Według planów ujednolicona zostanie nawierzchnia oraz zlikwidowany zostanie podział wysokościowy na jezdnię i plac. Cała powierzchnia rynku znajdzie się więc na jednej wysokości. Projekt zakłada rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników.

Na jezdni i placu przewiduje się̨ wymianę̨ konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku projektuje się̨ z płyt granitowych na nowej podbudowie. Płyty chodnikowe kamienne zostaną̨ ułożone nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ul. Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych – wtopionych. Szerokość́ chodników zostanie zmienna do min. 2 m – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie miasta Cieszyn.

Powierzchnia rynku uzupełniona zostanie o elementy małej architektury. Miasto zapowiada, że pojawią się donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i słupki informacyjne.

Prace rozpoczną się 20 czerwca i obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury – zwiększenie m.in. zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków pod urządzenie do wyświetlanego na elewacji Ratusza mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” – szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.

Rynek w Cieszynie zostanie przebudowany za kwotę 11 381 000 zł. Co o inwestycji myślą mieszkańcy? Na fanpage Miejskiego Zarządu Dróg pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy. To niektóre z nich:

To jest straszne. Betonowa pustynia. Ani przyjemne dla oka, ani przyjemnie tam będzie przebywać. Architekci lub/i planiści miasta nie “czują” jeszcze chyba problemu związanego z katastrofą klimatyczną i projektują jakbyśmy mieli teraz średniowiecze. / Radomir
Za dużo drzew. Jakby były z betonu to jeszcze by przeszły ale tak to zupełnie się nie komponuje. / Patryk
Ta inwestycja jest w ogóle niepotrzebna. Rynek w obecnym kształcie jest bardzo ładny, klimatyczny i ma stylowy klimat. Wystarczyło uzupełnić go o więcej zieleni w tym zasadzić drzewek w każdym możliwym miejscu, odświeżyć fontannę I w zupełności taki zabieg by wystarczył tym bardziej, że w mieście czekają bardziej potrzebne inwestycje. / Kamil

Kolejna miejska patelnia. / Dariusz

PS a jak można rewitalizować zabytkowe rynki? Niedawno pokazywaliśmy, jak zrobiono to w niewielkim Bojanowie. Czytaj TUTAJ.

źródło: Urząd Miejski w Cieszynie

Czytaj też: Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | Archialert | whiteMAD na Instagramie

Rynek w Cieszynie w 1802 roku, autor: Ignác Chambrez
Rynek w 2012 roku, fot. Google

 

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej