ARCHITEKTURA

Zabytkowa kamienna kaplica w hiszpańskiej wiosce przejdzie renowacje!

Zabytkowa kamienna kaplica w opuszczonej hiszpańskiej wiosce Ruesta jest przedmiotem najnowszego projektu renowacyjnego autorstwa Sebastián Arquitectos. Położona jest na szlaku Aragonés słynnej pielgrzymki Camino de Santiago. Kaplica o nazwie  San Juan de Ruesta była niegdyś domem dla kolekcji XII-wiecznych obrazów romańskich. Niestety dzieła sztuki zostały usunięte, a budynek sakralny popadł w ruinę.

Kiedy architekci z Saragossy przystąpili do realizacji projektu, zastali jedynie część oryginalnych kamiennych murów. Zadaniem zespołu projektowego było tchnięcie nowego życia w kaplicę, przywracając jej funkcję miejsca, w którym pielgrzymi mogli się zatrzymać i odpocząć w drodze do Santiago. Kolejnym zamysłem projektantów było przywrócenie pierwotnej kubatury kaplicy San Juan de Ruesta, która wyróżni się na tle otaczających jej drzew.

Odtwarzając brakujące ściany, architekci umieścili nową kubaturę wykonaną z jasnego kamienia. Kamienne bloki zostały ułożone w jednolity sposób, tworząc wzór poziomych linii i nadając jej nieco abstrakcyjny wyraz. Nowa bryła jest lekko odsunięta od istniejących fasad z chęci wyrazu szacunku do tych zabytkowych. Połączone z jednym wąskim oknem na głównej elewacji małe otwory tworzą zacienione i słabo oświetlone wnętrze tak jak w pierwotnej kaplicy. W nocy, gdy są podświetlone, zmieniają budynek w świecącą latarnię.

Zabytkowa kamienna kaplica o powierzchni 75 metrów kwadratowych posiada na swoich nowych ścianach położone jasne kamienne płyty dachowe w tym samym kolorze co dach. Zespół oglądał stare zdjęcia, aby nowy dach i okap dachu odzwierciedlały położenie oryginału. Na zewnątrz kamienie z zawalonej budowli ułożone są w linie równoległe do ścieżki. Prowadzą zwiedzających do środka i przywołują pamięć o pierwotnej kaplicy San Juan de Ruesta.

Wewnątrz budynku zwiedzający zobaczą odsłoniętą metalową konstrukcję, która podtrzymuje nowe kamienne ściany i dach. Wnętrze obiektu pozostaje puste tak jak w pierwotnej roli kaplicy.

O pracowni:
Sebastián´s Architecture — pracwonia architektoniczna z siedzibą w Saragossie założona w 2006 roku przez Sergia Sebastiána. Ich prace zostały wyróżnione wieloma nagrodami, takimi jak Złoty Medal Domus Restauro e Conservazione, Arquitectura con EÑE, Triennale di Milano, MADA MOS Build, RTF India, Innomatnet Budapest, Blue Stone Awards Belgium czy Trofeum Ricardo Magdalena.

Czytaj też: Ciekawostki | Hiszpania | Cegła | Kamień  | whiteMAD na Instagramie  | Renowacja

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.sergiosebastian.es
Zdjęcia: https://www.instagram.com/bergeraphoto

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej