Categories: ARCHITEKTURA

Zabytkowy młyn w Bułgarii. Architekci zmienili go w lokalne centrum kultury.

Zabytkowy młyn to częsty widok w europejskim krajobrazie. Przejeżdżając przez liczne europejskie wsie, zabytkowe opuszczone budynki są rzeczą nierzadką. Dzisiaj zajrzymy do środka starego młyna w jednej z bułgarskich wiosek. Wnętrze, funkcja oraz konstrukcja budynku przeszły sporą metamorfozę, za co lokalna społeczność jest bardzo wdzięczna!

Budowla ta stoi przy samym wjeździe do malowniczej wsi Karpaczewo w Bułgarii. Początkowo pełnił funkcję typową dla obiektów tego rodzaju, takich jak gromadzenie, czy mielenie zboża. Jednak gdy przemysł ruszał do przodu, młyny przestawały być aż tak potrzebne. Został on opuszczony i wyłączony z użytku. Uległ on niestety dość dużej dewastacji, co okazało się być jeszcze większym wyzwaniem dla architektów.

Zabytkowy młyn miał zyskać nowe życie. Było to nie lada wyzwaniem. Z opuszczonej ruiny architekci mieli za zadanie stworzyć coś nowego oraz nadać mu nową funkcję — centrum kultury i miejsce spotkań lokalnej społeczności. Wpletli elementy pierwotnego budownictwa, przy zachowaniu rustykalnego wyglądu. Konstrukcja oraz elewacje wykonane były z cegły i drewna, tak też pozostało. Projektantom zależało, by obiekt nie odstawał wyglądem od surowego, wiejskiego krajobrazu. Wprowadzając swój projekt w życie, wykorzystali lokalnie dostępne materiały, jak i te z recyklingu, co pozwoliło nadać nowego ducha wnętrzu.

Wnętrze cechuje się wieloma kontrastami w użytych materiałach, co pozwoliło na podkreślenie wizualne starych części budynku. Metalowe detale pomalowane na biało zaprzeczają rustykalnej, surowej konstrukcji ze starego drewna. Dzięki temu zabiegowi zwiedzający mogą dostrzec autentyczne elementy młyna. W rezultacie powstała hybrydowa przestrzeń zachowująca unikalny charakter, jak i spełniająca współczesne potrzeby budownictwa.

Konstrukcja obiektu składa się z trzech poziomów. Część drewniana zachowała swój oryginalny wygląd, dzięki jej wzmocnieniu myśląc o bezpieczeństwie zwiedzających w środku. Na pierwsze piętro dostaniemy się już przez główne wejście. Znajdują się na nim punkt informacyjny czy aneks kuchenny. Piętro wyższe stanowi tzw. część wspólną do organizowania wydarzeń kulturalnych. Natomiast na parterze znajdują się toalety dla gości i wypożyczalnia rowerów. Otwory we wszystkich kondygnacjach umożliwiają bardzo dobrą komunikację, jak i połączenia wizualne. W celu zapewnienia maksymalnej oszczędności energii projektanci odtworzyli drewniane okna w oryginalnym układzie.

„To, co kiedyś było opuszczoną ruiną, teraz zostało zwrócone lokalnej społeczności, nadając nowe znaczenie staremu zabytkowi” – mówią Antonina Tritakova i Georgi Subev.

Czytaj też: Cegła | Drewno | Zabytek | Metamorfoza | Elewacja | Historia | Kultura

Architekci: Antonina Tritakova, Georgi Subev

źródło: Zabytkowy młyn /  www.archdaily.com
zdjęcia: Todor Todorov / https://todortodorov.net

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej