ARCHITEKTURA

Zabytkowy Ratusz w Brzegu został odnowiony

Renesansowy Ratusz w Brzegu przeszedł prace konserwatorskie. Jego budowa trwała w latach 1569-1577 według projektu włoskich architektów Jakuba Parra i Bernarda Niurona.

Siedziba brzeskiego magistratu zbudowana została z wykorzystaniem fragmentów gotyckich murów ratusza, który uległ zniszczeniu w pożarze w 1569 roku. Zabytkowy budynek składa się z trzech dwukondygnacyjnych skrzydeł krytych wysokimi dachami dwuspadowymi oraz wewnętrznego dziedzińca. Charakterystycznym elementem ratusza jest wysoka wieża przy wschodnim krańcu skrzydła północnego oraz kwadratowe wieżyczki schodowe umieszczone po bokach skrzydła frontowego.

Prace konserwatorskie rozpoczęto w 2014 roku. W pierwszej kolejności wymieniono pokrycie dachowe oraz wyremontowano drewnianą konstrukcję dachu, która ma już ponad 300 lat.

Prace prowadzono z maksymalnym poszanowaniem substancji historycznej, zachowując przekroje i sposoby łączeń ciesielskich. W trakcie prac kontynuowano badania naukowe ratusza, które stały się podstawą przyjętych rozwiązań. W 2019 r. przystąpiono do rewaloryzacji elewacji. Na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano sgraffita obu wież fasady, elewacje wieży zegarowej pokryto motywem ciosów diamentowych według odnalezionego oryginału, na elewacji północnej uczytelniono gotyckie otwory okienne a na ścianach od strony dziedzińca odrestaurowano barokowe dekoracje malarskie – informuje biuro Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dodatkowo pracom konserwatorskim poddano kamienne portale i ościeża okien. Dokładnie odnowiono zabytkowe drzwi budynku.

W ramach prac przeprowadzono restaurację i konserwację okazałych wnętrz. Spacer po pomieszczeniach ratusza jest jak podróż w czasie. Wrażenie robi Sala Rajców z wystrojem pochodzącym z pierwszej połowy XVIII wieku. Odnowiono tam parkiet taflowy, rzeźbę orła, kartusze z inskrypcjami ze zwieńczeniem szaf i balustradę. Tutaj liczył się każdy detal, czego przykładem są zrekonstruowane figurki aniołów oraz snycerskie parawany.

Odnowiono też wnętrze wieży zegarowej, w której przywrócono oryginalny wygląd gotyckiej sali rady miejskiej. Poddano też renowacji parkiety w Sali Lustrzanej i Sali Stropowej.

Ratusz w Brzegu jest cennym elementem historii miasta i regionu. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowo-konserwatorskim udało się osiągnąć efekt spójności formalnej renesansowego ratusza z podkreśleniem jego średniowiecznej metryki. Obiekt zdobył wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2022.

źródło: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Zabytek | Renowacja | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej