Zamek w Łapalicach dostał zielone światło. Nareszcie można dokończyć jego budowę

Zamek w Łapalicach to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych Pomorza. Wznoszenie tej potężnej samowoli budowlanej rozpoczęło się 40 lat temu. Teraz sprawa doczekała się przełomu. Rada Miejska w Kartuzach w końcu zalegalizowała budowlę i przyjęła plan zagospodarowania, który umożliwia jej dokończenie.

Zamek w Łapalicach znajduje się w pobliżu jeziora Rekowo. Jego forma nawiązuje do architektury rezydencjonalnej, przez co potocznie nazywany jest zamkiem. W 1983 r. Piotr Kazimierczak, snycerz i producent mebli, otrzymał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego z pracownią rzeźbiarską o powierzchni 170 m². Zamiast niego wzniósł nielegalnie znacznie większy budynek, o powierzchni 5 tys. m². Na początku lat 90. XX w. prace budowlane zostały przerwane z powodu problemów finansowych inwestora.

Jakub Strzelczyk, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Obiekt otoczony jest betonowym murem. Na jego teren prowadzi przejazd w budynku bramnym, a w południowej części działki znajduje się sztuczny staw. Bryła głównego gmachu składa się z czterech skrzydeł skomunikowanych ze sobą łącznikami. Nakrywają je dachy mansardowe. W narożnikach stoi dwanaście wież z hełmami, w czterech z nich znajdują się klatki schodowe. W skrzydle centralnym planowana była fontanna, winda i tarasy, a w skrzydle zachodnim basen o wymiarach 9 × 15 m i kaplica lub sala balowa. Budynek miał mieć tyle wież, ile miesięcy w roku, tyle sal, ile tygodni, a liczba okien miała odpowiadać liczbie dni w roku. Wnętrze miało być wykonane prawie w całości z drewna, łącznie ze zdobionymi stropami kasetonowymi i podłogami. Całokształt wystroju miały uzupełniać liczne rzeźbiarskie dzieła sztuki. Połowa wyposażenia wnętrz była gotowa. O przeznaczeniu obiektu inwestor chciał zadecydować dopiero po jego ukończeniu.

Jan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ponieważ budynek powstał niezgodnie z pozwoleniem na budowę, a inwestor nie wykonał dokumentacji zamiennej, w 2006 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę budowli. Od tamtej pory toczyła się batalia pomiędzy Piotrem Kazimierczakiem, a urzędami. Mężczyzna chciał zalegalizować posiadłość i ją ukończyć. 24 czerwca 2020 r. Rada Miasta w Kartuzach podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego części Łapalic, w której znajduje się nieukończony zamek. Plan został przyjęty na początku września tego roku. Dokument umożliwia uregulowanie statusu prawnego budowli, a więc jej legalizację. To też daje właścicielowi zielone światło na dokończenie budowy.

Właściciel zamku w Łapalicach już wcześniej deklarował, że jest zdeterminowany, by dokończyć dzieło swojego życia. Do tego potrzebny jest jednak nowy projekt, który będzie dostosowany do wymogów nowego planu zagospodarowania.

Źródło: trojmiasto.pl

Czytaj też: Architektura | Hotel | Architektura w Polsce | Ciekawostki | Wille i rezydencje

Marian Naworski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Sławek Zawadzki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Marian Naworski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Sławek Zawadzki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Jan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Rafikk~, Public domain, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej