ARCHITEKTURA

Zaprojektował obracany most, który można poruszać siłą rąk

Od lat inżynierowie projektują mosty, które będą mogły jednocześnie służyć pieszym i nie będą blokować żeglugi pod nim. Do tej pory najpopularniejsze były mosty zwodzone, które jednak wymagają silnego mechanizmu do działania. Projektant Thomas Randall-Page zaprojektował obracany most, którego położenie można zmienić korzystając ze zwykłego kołowrotka.

Thomas Randall-Page zaprojektował most przy wsparciu inżyniera Randalla-Page’a z firmy Price & Myers. Jego wyprodukowania podjęła się firma Cake Industries. Konstrukcja składa się z dwóch dużych ram, które połączone są kładką dla pieszych i rowerzystów. Jak można go obrócić?

Metalowe ramy otoczone są zębami, które działają podobnie jak koła zębate w zwykłym zegarku. Konstrukcja wprawiona w ruch, toczy się po krętych torach, które osadzone zostały na wewnętrznych ścianach kanału. Most można łatwo obrócić wokół własnej osi, unosząc w ten sposób kładkę dla pieszych i uwalniając przestrzeń pod nim. “Podłoga” staje się więc “sufitem” umożliwiając jednostką pływającym przepłynięcie pod konstrukcją. Pełen obrót zajmuje 20 minut.

Koncepcyjny obracany most ustawiono we wschodniej części Londynu, w pobliżu miejsca, w którym Tamiza łączy się z rzeką Lea. Projektant podpowiada, że tego typu konstrukcje mogłyby stanąć w wielu miejscach w Londynie, które przecinają kanały.

W całym projekcie najciekawsza jest idea, że most uwalnia swą funkcjonalność bez konieczności korzystania z zaawansowanej technologii czy wielkiej mocy silników. Zwyciężył tu pomysł i matematyka, dzięki której udało się zaprojektować specjalne tory do obracania konstrukcji. Aby obrócić most wystarczy siła rąk dwóch osób. W ten sposób powstała konstrukcja, która nie wymaga zewnętrznego źródła energii.

fot. Jim Stephenson, źródło: Thomas Randall-Page

Czytaj też: Ciekawostki | Wielka Brytania | Metal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej