DESIGN

Zaprojektował prosty znicz. Oto projekt Candelam

W ramach projektu Kamil Świątoniowski zaprojektował prosty znicz, którym można upamiętniać zmarłych. Minimalistyczna forma jest odpowiedzią na kolorowe, często pstrokate znicze pojawiające się na polskich cmentarzach. Znicz jego projektu powstał z naturalnych materiałów.

Projekt Candelam przygotował Kamil Świątoniowski, absolwent designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Kamil jest obecnie studentem studiów magisterskich kierunku art.&design na wydziale Sztuki. W projektowaniu kieruje się tworzeniem trwałych, jakościowych oraz użytecznych przedmiotów, które odpowiadają na problemy współczesnego człowieka. Jego projekty wyróżnia świadomy dobór materiałów, powściągliwa forma oraz nacisk na estetykę.

Znicz, który zaprojektował jest prosty. Jego funkcja sprowadza się do najważniejszej kwestii – ognia, który ma symbolizować cześć i pamięć o zmarłych. Znicze zaprojektował w ramach swojej pracy dyplomowej. Młody projektant ma już doświadczenie – pracował przy produkcji akcesoriów nagrobnych.

Kamil Świątoniowski przeanalizował klasyczny znicz cmentarny oraz zwrócił uwagę na elementy, które mogłyby zostać wykorzystane ponownie. Szklane znicze z powodzeniem nadają się do ponownego użycia, jednak najczęściej trafiają na śmietnik po kilku miesiącach od kupienia.

Projekt zakłada zminimalizowanie generowanych odpadów po użyciu akcesoriów nagrobnych. W alternatywnym zniczu zostały wykorzystane takie materiały jak drewno bukowe, konglomerat kwarcowy, szkło oraz wosk sojowy.Wykorzystanie wosku sojowego zapewnia dłuższe spalanie oraz ekologiczne podejście do tematu wykorzystywania przez producentów parafiny. Forma alternatywnego produktu jest minimalistyczna, a na pierwszym planie jest płomień ognia, który powszechnie uważany jest jako symbol pamięci po osobach zmarłych – opisuje autor.

Prosty znicz jego projektu pozbawiony jest elementów dekoracyjnych. Nie znajdziemy na nim detali, które miałyby nawiązywać do chrześcijańskiej symboliki. Projektant dodaje, że projekt znicza opracował z myślą o cmentarzach, ale jego forma pozwala na zapalanie płomienia w domu.

Ma to związek z wieloaspektową symboliką płomienia ognia, która przez wiele osób jest interpretowana ambiwalentnie – dodaje na koniec autor projektu.

źródło: Kamil Świątoniowski

Czytaj też: Ciekawostki | Minimalizm | Ekologia | Portfolio | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej