Categories: TECHNOLOGIE

Zastąpią samochody? Rowery elektryczne Hopper w Gdańsku

Do gdańska trafiły pierwsze rowery elektryczne Hopper. Z pojazdów będą mogli korzystać pracownicy dwóch firm, które promują dojazdy do pracy komunikacją miejską i rowerami. Nowe pojazdy mają zachęcić do mobilności i zmniejszyć liczbę samochodów w mieście.

Polacy mają coraz więcej samochodów, a siatka ulic w miastach, zwłaszcza w centrach ma ograniczoną pojemność. Aby poruszanie się po mieście było sprawne należy większy nacisk kłaść właśnie na transport zbiorowy lub indywidualny, ale mniejszymi niż samochody jednostkami. Pomóc w tym mają rowery elektryczne Hopper, z których jednocześnie mogą korzystać dwie osoby.

Gdańsk od wielu lat rozwija zrównoważoną mobilność i tutaj jesteśmy aktywni na wielu polach. Na ostatniej sesji Rada Miasta przyjęła STER 2 0, czyli projekt rozwoju dróg rowerowych w Gdańsku. Mamy też mnóstwo kampanii społecznych promujących mobilność aktywną. Zakończyliśmy Rowerowy Maj i jesteśmy w trakcie kolejnej edycji kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska. Te wszystkie działania zostały docenione za granicą, dzięki czemu Gdańsk otrzymał prawo organizowania największego kongresu rowerowego na świecie – Velocity w roku 2025 – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które będzie testować nowe rowery elektryczne. W sumie testowane będą dwa modele – dwuosobowe oraz towarowy. Pierwszy z pojazdów, przez najbliższe tygodnie będzie wykorzystywany przez pracowników firmy Multiconsult, drugi zostanie przetestowany na terenie Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Rowery elektryczne Hopper są bardziej komfortowe w porównaniu do tradycyjnych jednośladów, mają zadaszenie, pomocniczy napęd elektryczny oraz system GPS, który umożliwia ich lokalizację za pomocą aplikacji. Z tyłu posiadają fotel dla drugiego pasażera, dodatkowo mają ogrzewaną przednią szybę, kierunkowskazy i oświetlenie.

UM Gdańsk wskazuje, że w bateriach tych rowerów nie ma kobaltu, przez co są bardziej ekologiczne i mogą być ładowane z domowego gniazdka elektrycznego. Takie pojazdy mogą przewozić ciężar do 120 kg i osiągają prędkość wynoszącą 25 km/h.

Rowery elektryczne Hopper nie różnią się rozmiarem od klasycznego roweru cargo i posiadają homologację na drogi rowerowe. Dzięki pełnemu zawieszeniu, użytkownicy cieszą się maksymalnym komfortem. Cztery rowery elektryczne Hopper mieszczą się na jednym miejscu postojowym dla samochodu – wyjaśnia Anna Klinkosz, koordynatorka gdańskiej odsłony projektu z Referatu Mobilności Aktywnej.

Projekt pilotażowy jest częścią większego projektu europejskiego NEDAM (New E-Bikes Design for Employee´s Mobility). Głównym jego celem jest udostępnienie pracownikom wygodnej formy mobilności aktywnej.

Program testów rowerów potrwa rok. W projekcie uczestniczą: Politechnika Eindhoven, Miasto Gdańsk, Miasto Augsburg, Hooper Mobility oraz centrum badawcze Carnet Barcelona.

fot. Dominik Paszliński

źródło: UM Gdańsk (www.gdansk.pl)

Czytaj też: Gdańsk | Komunikacja miejska | Miasto | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej