ARCHITEKTURA

Zdobi go ogromne, sztuczne drzewo. Pałac Ministerstwa Rolnictwa w Kazaniu

Pałac Ministerstwa Rolnictwa Tatarstanu w Kazaniu wygląda, jakby powstał w czasach carskiej Rosji. Zbudowano go jednak w 2010 r. Architekt Leonid Gornik połączył neoklasycyzm z secesyjnymi motywami roślinnymi, osiągając “pałacowy” efekt. Tak zaprojektowany gmach ma zwolenników i przeciwników. Historyzująca forma zachwalana jest na forach dla turystów, komentarze na innych stronach są krytyczne. Co o budynku myślą czytelnicy whiteMAD? Pod artykułem zamieściliśmy sondę.

Pałac zaprojektowano w zaledwie miesiąc. Stworzeniem projektu zajęło się studio Antica, specjalizujące się w tworzeniu architektury inspirowanej zabytkami. W tym przypadku studio chciało, żeby nowy budynek wpisywał się w zabytkową okolicę pobliskiego kremla kazańskiego. Co ciekawe, zabudowania grodu na wzgórzu (kremla) w Kazaniu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego pałac ministerstwa ma zachowane proporcje fasady, monumentalną kolumnadę i symboliczne rzeźby. Całość ukończono w zaledwie dwa lata.

W fasadzie budynku dominuje monumentalna kolumnada. Pośrodku znajduje się, wysokie na 20 m, drzewo z brązu. Rzeźba ma symbolizować połączenie z naturą Tatarstanu. Nad koroną drzewa umieszczono płaskorzeźby gałązek oliwnych, a po bokach drzewa zaczynają się kolumny w stylu korynckim. Na kolumnach stoją cztery rzeźby koni. To zwierzę odgrywa ważną rolę w kulturze Tatarów. Innym istotnym symbolem Tatarstanu jest skrzydlata biała pantera. Rzeźby przedstawiające mityczne zwierzę umieszczono po bokach budynku. Od przodu wielka fasada zapowiada równie potężne ściany boczne. Jednak szybko okazuje się, że z boku budynek jest bardzo krótki.

Całość budowli zwieńczona została kopułą, która przypomina koronę. Przyozdobiono ją spiralnym wzorem. W nocy zarówno kopuła, jak i drzewo są podświetlane zielonym światłem. Zieleń, drzewo i roślinne zdobienia mają przywodzić na myśl naturę oraz rolników, korzystających z jej dobrodziejstw. Z tego powodu budynek nazywany jest także Pałacem Rolników.

fot. Alexx Malev, flickr, CC 2.0

Piękny czy kiczowaty?

Opinie dotyczące pałacu na portalach turystycznych pokroju Tripadvisor są w znacznym stopniu pozytywne. Turyści doceniają monumentalizm i próbę powrotu do starego budownictwa. Nie obyło się jednak bez opinii krytycznych. Biuro Wołżańskiego Dystryktu Federalnego wystosowało oświadczenie potępiające projekt. Według urzędników nowy budynek zakłócał układ historycznej części miasta, w tym pobliskiego kremla. Do pewnego stopnia pałac potępiło także wielu dziennikarzy oraz główny architekt Kazania. Projektowi zarzucano kicz, ze względu na ustawione pośrodku drzewo i nadmierne mieszanie stylów.

Jednak z biegiem czasu pomysł studia Antica uzyskał aprobatę kluczowych polityków. Swoje poparcie dla inwestycji wyraził prezydent Republiki Tatarstanu – Rustam Minnichanow. Pałac jest częścią wielkich inwestycji poczynionych w mieście po 2000 roku. Warto zaznaczyć, że Kazań rozwija się w szybkim tempie i jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Rosji.

Sam temat odbudowy historycznych budynków lub tworzenia nowych, inspirowanych przeszłością jest kontrowersyjny. Projekty takie jak ten budzą wiele emocji, nie zawsze słusznych. Budynek eklektycznie łączy wiele motywów, jednak robi to na granicy dobrego smaku. Ciężko jednoznacznie potępić wygląd budynku i ideę promowania stylu architektury sprzed wieków. Architektury skupionej na pięknie i podniosłości. Czy zawiewające lekkim kiczem elementy pokroju sztucznego drzewa czy jaskrawo-zielonego światła są do wybaczenia? Odpowiedz w sondzie:

Loading ...

Źródło: Antica

Czytaj też: Pałac | Architektura | Rosja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Artem Murugov, wikimedia commons, CC 3.0
fot. Yuri Zhernakov, pixabay, CC 2.0
fot. Никитa, pixabay, CC 2.0
fot. Aleksandr Zhukov, flickr, CC 2.0
fot. amanderson, flickr, CC 2.0
fot. John Perry, flickr, CC 2.0
fot. Vyaczeslav Buharov, wikimedia commons, CC 2.0
fot. Minselholz krylo, wikiemdia commons, CC 3.0
fot. Gandvik, wikimedia commons, CC 3.0 SA

 

Recent Posts

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej