ARCHITEKTURA

Zespół pałacowy w Bieżuniu czeka wielka metamorfoza. Wybrano zwycięską koncepcję

Pałac w Bieżuniu wraz z otoczeniem wkrótce znów będą zachwycać. Poznaliśmy wyniki konkursu, którego celem było opracowanie dwuetapowej koncepcji rewitalizacji i adaptacji zespołu. W jego skład wchodzą budynek pałacu Zamoyskich, wschodnia oficyna pałacowa, ruina budynku Arianki, ziemianka-lodownia oraz kapliczka pw. Matki Bożej. Zwycięską koncepcję wykonał duet topoScape & Archigrest.

Głównym celem projektu było stworzenie zespołu pałacowo-muzealnego. Planuje się tam w przyszłości organizację różnorodnych wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje, spotkania artystyczne, warsztaty literackie, a także utworzenie nowoczesnej infrastruktury noclegowo-wypoczynkowej, rekreacyjnej i gastronomicznej. W zespole pałacowym będą organizowane imprezy plenerowe oraz wydarzenia kulturalne zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla turystów. Głównym motywem tych wydarzeń będą elementy historyczne, tańce, konkursy literackie, plastyczne i recytatorskie, a także różnego rodzaju warsztaty artystyczne. Uczestnicy konkursu mieli także zaproponować koncepcję rewaloryzacji i modernizacji budynku pałacu, uwzględniając adaptację poddasza i tworząc odpowiedni układ funkcjonalno-przestrzenny.

Praca duetu topoScape & Archigrest otrzymała pierwszą nagrodę za śmiałe i autorskie odczytanie warunków konkursu, interpretowane jako twórcza kontynuacja rozwoju barokowej rezydencji w aspekcie architektonicznym i pejzażowym. Autorzy zaproponowali nowe budynki oficyn wzniesione symetrycznie względem osi kompozycyjnej pałacu z dwiema kordegardami (Ariankami) flankującymi wjazd na court d’honneur. Tworzą one nową przestrzenną wartość z poszanowaniem dla historycznych założeń. Ich rozwiązanie cechuje logiczny program, ekonomiczność realizacji, umiar oraz dojrzały warsztat projektowy. Zespół docenił przywrócenie reprezentacyjnego charakteru założenia pałacowego oraz podkreślenie rangi pałacu jako centrum założenia i świadka historii. Koncepcja parku oparta jest na klasycznym wzorcu barokowego założenia parkowo-pałacowego. Pewne obawy pojawiły się co do charakteru detalu wnętrz zabytkowych oraz estetyki elewacji nowych części – uznano je za zbyt współczesne.

Pałac w Bieżuniu obecnie i po przebudowie. Fot. Tygodnik Ciechanowski, ciechpress.pl i Archigrest

Miasto założył pod koniec XIV wieku kasztelan płocki Jędrzej z Golczewa, a wkrótce potem powstał w miejscu dzisiejszego pałacu drewniany gród, przebudowany kilkadziesiąt lat później w murowany kasztel, który zyskał wówczas renesansowy sznyt. Niestety, potop szwedzki doprowadził do upadku miasta i zniszczenia zameczku, który odbudowany został w stylu barokowym. Po pewnym czasie trafił w ręce Zamoyskich, którzy nadali mu styl klasycystyczny. Pałac przez ostatnie dwa stulecia wielokrotnie zmieniał właścicieli; rzadziej i w niewielkim stopniu zmieniała się jego forma, m.in. w połowie XIX w. pojawiły się elementy neogotyckie. Ostatni gruntowny remont główny budynek przeszedł na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, gdy należał do Stomilu Piastów. Prywatnym właścicielom, którzy przejęli obiekt w latach 90., nie udało się żadnego remontu doprowadzić do końca, a w ostatnich latach opuszczone budynki stopniowo niszczały.

Dzięki lokalnym samorządowcom pałac w Bieżuniu został kupiony przez Urząd Marszałkowski Mazowsza i pod okiem nowego właściciela rozkwitnie na nowo.

Koncepcja: topoScape & Archigrest
Zespół projektowy: Maciej Kaufman, Marcin Maraszek, Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko, Joanna Chylak, Jerzy Przychodni, Piotr Dombrowski, Marcin Stępień, Natalia Janek, Michał Trawiński, Malwina Żbikowska.

Źródło: Archigrest, modanamazowsze.pl

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Pałac | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje

fot. Tygodnik Ciechanowski, ciechpress.pl
fot. Tygodnik Ciechanowski, ciechpress.pl
fot. Tygodnik Ciechanowski, ciechpress.pl
fot. Tygodnik Ciechanowski, ciechpress.pl

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej