Categories: ARCHITEKTURA

Zestaw naczyń do fermentacji żywności. Praca dyplomowa Julii Jaworskiej!

Zestaw naczyń do fermentacji żywności o nazwie SOUR to efekt pracy dyplomowej Julii Jaworskiej. Projekt został zrealizowany w ramach dyplomu licencjackiego pod kierunkiem dr Bartłomieja Mejora, na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Szczególne wśród codziennych czynności wydaje mi się przygotowywanie, serwowanie i spożywanie posiłków. Jedzenie to czynność społeczna. Konkretne potrawy zakorzeniają nas w kulturze, towarzyszą uroczystościom. Smaki łączymy ze wspomnieniami. Jedzeniem określamy swoje preferencje, budujemy tożsamość. Ogromną rolę w polskiej kulturze i tworzeniu zależności od zawsze odgrywała sfermentowana żywność. Znacząca liczba posiłków, biesiad i celebracji skupia się wokół podstawowych wytworów fermentacji — chleba i wina — jednych z najstarszych produktów stworzonych przez ludzkie ręce, którym proces fermentowania nadaje wartości i trwałości.

Najbardziej niezwykłym i fascynującym aspektem praktyki fermentacji jest fizyczne współistnienie z bakteriami i roślinami z naszego środowiska. Niektóre z bakterii pochodzą z bardzo pierwotnych szczepów. Obecne organizmy mają więc przodków z czasów kiedy na świecie być może nie było jeszcze człowieka. Świadomość tego, że jesteśmy częścią koewolucji wszystkich gatunków, ma ogromny wpływ na nasze decyzje i postrzeganie świata.

Julia Jaworska, autorka pracy dyplomowej

Zestaw do fermentacji żywności to projekt, który zwraca uwagę na problem współczesnego modelu żywienia, opartego na wysokoprzetworzonej żywności, spożywanych w pośpiechu posiłkach oraz zanikaniu lokalnych kultur gastronomicznych. Zaprojektowane obiekty stanowią sugestię rozwiązania — budowanie zdrowych nawyków, poprzez jednostkowe aktywizowanie użytkownika w praktykę pracy z jedzeniem. Trzy różne obiekty sygnalizują trzy obszary działania — trzy kategorie produktów, jakie możemy uzyskać — kiszone warzywa i owoce, napoje tonizujące i produkty mleczne jak jogurt i kefir.

Na komplet składają się trzy ceramiczne naczynia, każde uzupełnione o dedykowaną pokrywkę: jedno do kiszenia warzyw i owoców, drugie naczynie do napojów tonizujących oraz kolejne oddzielne do produktów mlecznych. Każda forma posiada rynienkę na wodę, umożliwiającą hermetyczne zamknięcie naczynia. Niezbędnym elementami do uzyskania takiego zamknięcia są ceramiczne pokrywki o prostym kształcie, który nie dominuje głównej bryły. Zaprojektowane zostały tak, aby oprócz funkcji przykrywania pełniły rolę miseczek do serwowania, lub próbowania owoców kiszenia. Zestaw uzupełniają bawełniane osłonki, które zawierają w sobie kieszonki na filtr z węgla aktywnego. Nałożone na naczynie chronią przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, niwelują intensywny zapach i zapewniają przepływ powietrza.

źródło, zdjęcia: Julia Jaworska / Instagram: julaj_design  

Czytaj też: Ceramika | Zdrowie | Polscy projektanci | Naczynia | Rośliny | Portfolio

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej