ARCHITEKTURA

Zielone estakady w Łodzi. Wiadukty pokryją zielone pnącza!

Zielone estakady w Łodzi to pilotażowy projekt realizowany w ramach łódzkiego budżetu obywatelskiego na prośbę samych mieszkańców. Jako pierwszy zazieleni się wiadukt, gdzie ul. Wałowa przechodzi nad ul. Rokicińską. Miasto zapowiada, że jeżeli projekt się sprawdzi, będzie kontynuowany na większą skalę.

Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców są inwestycje, w ramach których zazieleniane są betonowe skwery, place zabaw, podwórka i ulice. Do tego zestawu dołącza tegoroczny projekt Budżetu Obywatelskiego. Wiadukt, gdzie ul. Wałowa przechodzi nad ul. Rokicińską pokryje się zielenią.

“Wykonaliśmy już specjalne konstrukcje z linek i rozpoczęliśmy sadzenie pnącz przy sześciu filarach wiaduktu. Pierwsze zielone liście pojawią się już wiosną i będą zdobić wiadukt do późnej jesieni. To pierwszy taki projekt w Łodzi, który mam nadzieję zapoczątkuje kolejne” – mówi Justyna Krakowiak, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Czym będą porośnięte zielone estakady w Łodzi?
Na wiadukcie zostaną zasadzone pnącza, które idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach wynikających z lokalizacji. Będzie to dławisz okrągłolistny Hercules i winobluszcz pięciolistkowy. Pnącza będą rozrastać się na konstrukcji lin, tak by stworzyć barwny pasaż na betonowej ścianie.

Dławisz okrągłolistny jest niezwykle dekoracyjny z uwagi na żółte, kuliste owoce-torebki, które pojawiają się na roślinie w październiku. Natomiast winobluszcz pięciolistkowy to roślina zwana także dzikim winem, ponieważ z łatwością wspina się na wszelkiego rodzaju pionowe przeszkody.  Inwestycja pozytywnie wpłynie na warunki akustyczne i klimatyczne. Zielone estakady w Łodzi zazielenią się dopiero na wiosnę, a więc na efekty trzeba będzie poczekać. Liczymy, że projekt spotka się z uznaniem zarówno władz, jak i mieszkańców.

Jak dodają władze, a także sami wnioskodawcy zieleń nie tylko poprawi estetykę ulic, ale także ograniczy hałas pochodzący z ruchu drogowego, poprawi termoregulację, a także ograniczy rozprzestrzenianie się pyłów.

Czytaj też: Łódź | Zieleń | Miasto | Ekologia | Komunikacja miejska | Architektura w Polsce |

 

źródło: lodz.pl / um.lodz.pl 
zdjęcia: Paweł Łacheta / lodz.pl

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej