ARCHITEKTURA

Znikający mural w centrum Warszawy. Powstał na Placu Europejskim.

Znikający mural – w Warszawie, na Placu Europejskim można już podziwiać unikatowe na międzynarodową skalę dzieło. Tematyką projekt nawiązuje do niezwykle aktualnej kwestii pokoju na świecie. Mural, który pojawia się i znika, przypomina, że pokój nie jest czymś danym na stałe. W proces jego powstawania, tj. malowania liter  okalających dzieło włączyli się m.in. książę  Jan Lubomirski, Krzysztof Zalewski, Zbigniew Zamachowski, Czesław Mozil, Marcin Prokop oraz wielu innych artystów, a także ludzi świata kultury i sportu.

Znikający Mural powstał na całym obszarze największej fontanny na Placu Europejskim i pojawia się w momencie zetknięcia dzieła z wodą – włączenia fontanny lub opadów deszczu. Swoje niespotykane właściwości zawdzięcza zastosowaniu specjalnej nano farby, której produkcją zajmuje się tylko jedna firma na świecie. Kluczowymi elementami dzieła są Syrena i Tryton – ułożeni w formie yin i yang, symbolizujących porządek i harmonię rządzące wszechświatem, i Gołąbek Picasso – namalowany przez Mistrza podczas jego wizyty w Polsce.

Mural okala tekst „Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy”, napisany w pięciu językach i wskazujący, że bronią artystów jest sztuka. Całości dopełnia fragment piosenki, niedawno zmarłego wybitnego polskiego artysty, lidera zespołu Pogodno – Jacka Budynia Szymkiewicza, „Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem”, nawiązujący do niezwykłych właściwości muralu. Projekt powstał z inicjatywy IMMOFINANZ – właściciela wieży myhive Warsaw Spire oraz CA Immo – właściciela dwóch pozostałych budynków kompleksu Warsaw Spire. Za realizację odpowiedzialni byli artyści zrzeszeni w fundacji sztuki Galeria Przechodnia.

źródło: materiał prasowy (https://immofinanz.com/en)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Murale | whiteMAD na Instagramie  | Sztuka 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej