ARCHITEKTURA

Zniknie beton będzie zieleń. Tak zmieni się plac przed dworcem w Opolu

Radni Opola znaleźli dodatkowe środki na realizację projektu. Plac przed dworcem kolejowym może stać się wizytówką miasta.

To miejsce, które jako pierwsze widzą osoby przyjeżdżające do Opola pociągiem. Póki co teren nie wykorzystuje swojego potencjału. Plac służył jako zaplecze związane z budową centrum przesiadkowego “Opole Główne”, dlatego na jego terenie tworzą się kałuże i błoto. Wkrótce ta przestrzeń zmieni swoje oblicze.

Potrzebę przebudowy placu miasto sygnalizowało już w 2018 roku, kiedy ogłoszono konkurs na projekt koncepcyjny zmian. Celem było stworzenie zielonego miejsca, pełnego drzew i krzewów, które będzie atrakcyjną strefą do wypoczynku, ale też sprawdzi się jako wizytówka miasta. Plan zakłada posadzenie ponad 50 drzew (platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe) oraz kilka tysięcy mniejszych roślin.

Konkurs zwyciężyła koncepcja, której autorami są Michał Szkudlarski i Andrzej Nowak z biura SN Architekci oraz Magdalena Szkudlarska z pracowni MASZ. W sumie jury konkursowe oceniało 19 propozycji. Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali m.in. zagospodarowanie przestrzeni w formie kolistych skwerów z nowo posadzonymi drzewami i małą architekturą. Zaprojektowano zarówno przestrzenie zacienione, jak i nasłonecznione, miejsce spotkań w postaci „pawilonu odpoczynku”, a także plac zabaw dla dzieci, pagórki oraz wysoką zieleń dodatkowo izolującą akustycznie.

W południowej części terenu architekci przewidzieli powstanie placu przedwejściowego, a w części wschodniej – ciągu komunikacyjnego łączącego dworzec z ulicą 1 Maja. W części zachodniej projekt zakłada budowę ciągu komunikacyjnego dworzec – ulica Krakowska, a w części północnej zbudowany zostanie chodnik ze ścieżką rowerową.

Jury tak uzasadniało przyznanie I miejsca koncepcji:

Pierwszą nagrodę przyznano za propozycję ukształtowania placu dworcowego, jako zurbanizowanego parku miejskiego, który we właściwy sposób kontynuuje i domyka przestrzeń ulicy Krakowskiej oraz wprowadza przyjezdnych do centrum Opola. W formie zaproponowanej przez autorów plac nie konkuruje z istniejącymi w jego otoczeniu cennymi budynkami dworca i poczty oraz planowanym budynkiem dworca autobusowego, ale w umiejętny sposób wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi. Przyjęty układ kompozycji jest podatny na modyfikację i przyjęcie różnorodnych miejskich aktywności, oferuje miejsce odpoczynku w podróży, ale jest również atrakcyjną przestrzenią miejską. Zaproponowany raster zbudowany z form kolistych może być zagospodarowany w różnorodny sposób z zachowaniem pierwotnego założenia, na co pozwala jego uniwersalność. Projekt proponuje poprawną komunikację pieszą dworca kolejowego i planowanego dworca autobusowego oraz właściwy dojazd dla podróżnych i służb technicznych. Realizacja projektu wzbogaci Opole o nową, funkcjonalną, przyjazną i reprezentacyjną przestrzeń publiczną.

W sumie przebudowa placu pochłonie 12,5 mln zł. W ostatnim przetargu na wykonanie prac miasto otrzymało cztery oferty. Najtańsza od firmy Best Obepel z Opola zakłada realizację projektu w kwocie 12,4 mln złotych, najdroższa zaś, firmy Remdom z Dąbrowy Górniczej na około. 13,3 mln złotych.

Plac Dworcowy w Opolu, proj. Michał Szkudlarski i Andrzej Nowak z biura SN Architekci oraz Magdalena Szkudlarska z pracowni MASZ (współpraca: Michał Bartecki, Agnieszka Gacek, Weronika Pietruńko).

źródło: UM Opole

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Miasto | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Plac PRZED przebudową, fot Google
Plac PRZED przebudową, fot Google

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej