DESIGN

Zrobili ule z elektroodpadów. W przyszłym roku zbiorą miód

Na nietypowy pomysł wykorzystania wyrzuconych przedmiotów wpadli pracownicy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Z elektroodpadów wykonano ule, które pozwoliły na założenie pasieki. W przyszłym roku będzie można skosztować pierwszego miodu.

Pasieka otwarta została na terenie Gratowiska Wschód przy ulicy Wrzesińskiej 12. Pszczela hodowla powstała w ulach zbudowanych ze starych pralek, a dokładniej z ich bębnów! Ule z pasieki Zakładu Zagospodarowania Odpadów są doskonałym przykładem, że trzeba zachęcać do prawidłowej segregacji odpadów. Nie warto popadać w zakupowy szał, a to, co się zepsuło, lepiej naprawić albo znaleźć inne, nowe zastosowanie dla tych przedmiotów.

Kilkoro pracowników ZZO Poznań we współpracy z Fundacją Odzyskać Środowisko i firmą MB Recycling (zajmującą się utylizowaniem elektroodpadów) postanowiło dać przykład. Tak powstała najprawdziwsza i jak najbardziej realna pasieka. Trzy ule zostały skonstruowane z wykorzystaniem elektroodpadów. Do ich budowy użyto zepsutych pralek automatycznych. Pszczele domki stanęły na Gratowisku Wschód na specjalnie wygospodarowanej przestrzeni. Zasadzono lipę, kilka krzewów i wysiano mnóstwo miododajnych roślin, by nowi mieszkańcy PSZOK-u mieli blisko do “stołówki”.

W tej chwili pszczoły zimują. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, a owady zaadaptują się w nowym miejscu, to w przyszłym roku odbędą się pierwsze zbiory miodu.

Ekopasieka mogła powstać dzięki odpowiedniej gospodarce odpadami. Jednym z materiałów wykorzystanych przy budowie uli były zużyte pralki. Ale i inne elektroodpady są prawdziwą kopalnią metali szlachetnych i cennych surowców. Ich prawidłowe utylizowanie jest niezwykle ważne dla środowiska. Recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych pochłania znacznie mniej energii niż wydobywanie rud metali. Oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To również ograniczenie degradacji środowiska – wiele kopalni pierwiastków ziem rzadkich to wyrobiska odkrywkowe, niszczące i zatruwające okolice, w których działają (a są to cenne przyrodniczo regiony świata, m.in. Arktyka i brazylijskie lasy deszczowe).

Warto więc naprawiać domowe sprzęty, które uległy awarii, a te nienadające się do użytku przekazać do wyspecjalizowanych firm recyklingowych, poznańskich Gratowisk lub pojemników na elektroodpady – czytamy w komunkacie na stronie poznan.pl.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Ekologia | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej