ARCHITEKTURA

35.000 drzew na stadionie we Włoszech. To hołd dla ofiar COVID-19

Włochy to jeden z tych krajów, które zostały najmocniej dotknięte pandemią konorawirusa. We Włoszech w wyniku wirusa zginęło ponad 35.000 osób, z czego znaczna większość przypadła na północną część kraju. To właśnie dlatego włoski architekt i artysta Angelo Renna zaproponował zasadzenie 35.000 drzew na stadionie San Siro w Mediolanie  i przemianowanie go na miejsce pamięci ofiar koronawirusa.

Stadion San Siro to obiekt legendarny. Budowa stadionu została rozpoczęta w 1925 w mediolańskiej dzielnicy San Siro, stąd też jego nazwa. Pomysł jego budowy był dziełem ówczesnego prezydenta Milanu, Piero Pirellego. Stadion został zaprojektowany z myślą wyłącznie o piłce nożnej – nie ma bieżni lekkoatletycznej. Inauguracja odbyła się 19 września 1926. Obiekt jest jednym z największych stadionów na świecie i może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców.

Niestety budynek od wielu lat wymaga remontu, którego szacowane koszty są tak olbrzymie, że coraz częściej mówi się o rozbiórce budynku. To właśnie, by uchronić kultowy obiekt przed zniszczeniem, włoski architekt i artysta Angelo Renna zaproponował zasadzenie 35.000 drzew na stadionie San Siro. Jego intencją było oddanie hołdu wszystkim zmarłym w wyniku pandemii COVID-19, których we Włoszech było ponad 35.000.

Drzewa miałyby zająć miejsca widzów na trybunach tworząc spory las otaczający wewnątrzną część budynku, gdzie obecnie znajduje się murawa. Na niej znaleźć miałby się niewielki plac z miejscem na modlitwę. Według architekta drzewa miałyby symbolizować nieśmiertelność, bowiem obiekt miałby stać się domem dla zwierząt takich jak ptaki, małe ssaki, czy owady.

Stadion San Siro w 1950 roku

Pomysł Włocha zakłada demontaż dachu stadionu San Siro, by doświetlić drzewa, a także stworzyć wrażenie otwartego, owalnego parku. Zabieg ten ma również sprawić, że stadion będzie samodzielnie gromadził deszczówkę potrzebną do podlewania drzew. W podziemnych częściach stadionu miałoby się znaleźć muzeum, a także placówki badawcze przeznaczone dla studentów pobliskiego uniwersytetu. Jak wam się podoba taki pomysł? 

Czytaj też: Włochy | Koronawirus | Architektura | Ciekawostki | Zieleń | Zabytek

źródło: designboom.com 

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej