ARCHITEKTURA

Al. Wojska Polskiego w Szczecinie zmieni się w zielony woonerf. Start przebudowy

Miasto wkrótce ogłosi przetarg, dzięki któremu przebudowana zostanie aleja Wojska Polskiego w Szczecinie. Zwycięski projekt przygotowali architekci z Pracowni Projektowej ARCHAID Jacek Szewczyk.

Realizacja podzielona została na kilka etapów. W pierwszym przebudowany zostanie układ drogowy alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów. Inwestycja obejmuje przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenia ulicznego, elementów małej architektury i zmianę organizacji ruchu. Mieszkańcy Szczecina zyskają między innymi nową fontannę oraz miejsce do spacerowania – miasto planuje wprowadzić tu zmiany w organizacji ruchu, które mają go uspokoić.

Co ważne, projekt zakłada nowe nasadzenia drzew i krzewów. Włodarze zapowiadają, że przebudowana aleja stanie się “zielonym salonem” miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa długowieczne i monumentalne – platany i magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

W kolejnym etapie przebudowany zostanie układ drogowy i torowy. Szczecinianie będą mogli korzystać z nowych przystanków tramwajowych i autobusowych. Prace obejmą przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych i nowe oświetlenie.

Projekt „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie” jest realizowany w Szczecinie od 2014 roku. Z uwagi na unikatowe rozwiązania otrzymał dotację w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pn. „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Działania w ramach projektu koncentrują się wokół poprawy jakości przestrzeni publicznych w obszarze alei Wojska Polskiego, warunków życia mieszkańców oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Towarzyszą im różnorakie przedsięwzięcia społeczne.

Projekt, przetarg, realizacja – tak, w skrócie można opisać etapy zadania inwestycyjnego związanego z nadaniem nowej jakości alei Wojska Polskiego. O tym, jak będzie wyglądała po przebudowie najdłuższa ulica w Szczecinie, zdecydowali sami mieszkańcy, którzy podczas licznych spotkań i konsultacji wskazali preferowany przez nich kierunek zmian. Późniejszy konkurs architektoniczny nadał tym wyobrażeniom realny kształt.

Czytaj więcej: Szczecin  | Miasto | Metamorfoza | Urbanistyka | Ciekawostki

źródło: Pracownia Projektowa ARCHAID Jacek Szewczyk

View Comments

  • ,,, Co ważne, projekt zakłada nowe nasadzenia drzew i krzewów" - nie wspomniano o wycince pięknych zdrowych i starych drzew, dających uciechę mieszkańcom. Cień nowych drzew w żadnym stopniu nie zastąpi drzew starym. A mieszkańcy zabetonowanej ulicy będą musieli się zmagać ze skwarem w mieście.. właśnie dzięki takim realizacjom. Trochę wstyd publikować taki pochlebny artykuł. Nie jest Pan świadomy problemu? Czy ,, jedynie" go Pan lekceważy. Weszłam z ciekawości na tą stronę. Zaczęłam oglądanie od miast, które znam i których problemy nie są mi obce. Teraz nie zamierzam oglądać innych wpisów - bo wiem że i tam nie znajdę zapewne rzetelnych informacji.

  • Przedsięwzięcie zrealizowane zgodnie z tym projektem jest porażką, a miasto uprawia propagandę sukcesu. Wyciętych zostanie 29 drzew, w większości wiekowych. Projekt nie respektuje historycznej kompozycji zieleni: obsadzeń ulicy dwoma rzędami drzew bliski krawędzi jezdni. Nowe nasadzenia drzew mają zacieniać miejsca dla samotchodów, ludzie będą się smażyć na betonie. Mimo ograniczenia prędkości ruch nie będzie uspokojony z uwagi na ogromną ilość miejsc parkingowych w osi ulicy. Zaprzepaszczono szansę przywrócenia linii tramwajowej zlikwidowanej w latach 70. XX w. Prezydent odrzucił petycję z 2610 podpisami mieszkańców broniących drzew. Niestety, Szczecin dalej mentalnie tkwi w pil. XX w. Tu władze nie słyszały o zielonej infrastrukturze i jej znaczenia w walce ze zmianami klimatu. Tu nie ceni się starych drzew. Patyki magnii mają zastąpić wiekowe drzewa, wizualizacje są oszustwem. Nowe nasadzenia e osi ulicy nigdy nie osiągną takich rozmiarów, wcześniej uschną.

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej