ARCHITEKTURA

Aleje Jerozolimskie 57 – czy imponująca kamienica w sercu Warszawy znów odżyje?

Pod adresem Aleje Jerozolimskie 57 (dawniej 51) stoi opuszczony gmach, jeden z najbardziej imponujących w okolicy. Jest to dawny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej Dziecięcej „Omega”. Jaka jest jego historia i dlaczego tak imponujący budynek zlokalizowany w sercu Warszawy straszy pustką?

Budynek szpitala powstał w 1910 roku, według projektu Artura Gurneya. Gmach został wybudowany na posesji należącej do S. Drzewieckiego na potrzeby prywatnego Zakładu Leczniczego Chirurgicznego i Ginekologicznego z oddziałem dla rodzących.

Ogromna wczesnomodernistyczna kamienica miała pełnić funkcje użytkowe, ale i mieszkalne, bowiem w jej części znalazły się także apartamenty. Niewątpliwą ozdobą surowej bryły są ogromne ryzality zakończone szczytami oraz galeria przykryta dachem. W latach 1918–1919 w budynku otwarto publiczną lecznicę „Omega”. Obiekt uległ nieznacznym uszkodzeniom w czasie II wojny światowej i powstania warszawskiego. W 1957 roku lecznicę zaadaptowano na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej „Omega”. Szpital działał nieprzerwanie do końca 2006 roku, kiedy to przeniesiono ostatnich pacjentów do innych placówek, a gmach zamknięto.

W 2012 roku w byłym szpitalu zorganizowano centrum artystyczne i klub Nowa Jerozolima, jednak i one wkrótce opuściły budynek. Jedynym najemcą pozostaje lokal handlowy zlokalizowany na parterze. Stan obiektu stale się pogarsza. Na froncie założono ochronną siatkę, a niedawno nad chodnikiem wzniesiono drewnianą konstrukcję, która ma chronić przechodniów przed ewentualnymi spadającymi fragmentami elewacji. Nieznane są konkretne zamiary co do przyszłości obiektu. Budynek miał przejść niedawno kompleksową rewitalizację z przeznaczeniem na hotel, jednak z tych planów nic nie wyszło. Szkoda, gdyż kamienica w tak ważnym i eksponowanym miejscu zdecydowanie zasługuje na odpowiednie zagospodarowanie.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi budynkami! To może Cię zainteresować: 

Źródło: warszawa1939.pl, wikipedia.org, facebook.com/warszawyhistoriaukryta

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Kamienica w roku 1912 i 2023. Źródło: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Aleje Jerozolimskie 57 pod koniec lat 30. XX w. i obecnie. Źródło: www.warszawa.ap.gov.pl/referatgabarytow

Reklama Zakładu z rysunkiem budynku zamieszczona w Kalendarzu na Pogotowie z 1912 r. Źródło: "Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA"
Budynek przed montażem zabezpieczeń. Źródło: Wikimedia Commons

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej