ARCHITEKTURA

Architekci stworzyli go dla siebie. Letniskowy domek w Warszawie

Domek letniskowy stanął na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rakowiec w Warszawie. Zaprojektowali go architekci z pracowni DESEA.

Niewielka altana znajduje się w bliskim sąsiedztwie Pól Mokotowskich. Stanowi on integralną część działki rekreacyjnej, którą architekci wykorzystują do odpoczynku z rodziną i znajomymi. W sumie powierzchnia działki wynosi 300 m kw., a powierzchnia domku to zaledwie 35 m kw. 

Domek jest w pełni funkcjonalny. Posiada strefę dzienną, czyli salon połączony z kuchnią, sypialnię oraz toaletę. Do budowy domku wykorzystano konstrukcję drewnianą szkieletową. Konstrukcja posadowiona została na płycie fundamentowej, która po zatarciu była gotową podłogą. Posadzka wykonana została z żywicy.

Projektanci niczego tutaj nie ukrywali. Niewielki dom jest szczery w swojej formie. Elewację wykonano z płyt HPL oraz sklejki wodoodpornej, nie impregnowanej, dzięki czemu udało się zachować się surowy efekt wizualny. Budynek będzie też starzał się naturalnie. Drzwi główne oraz boczne wykonane zostały przez projektantów z użyciem tej samej sklejki, co ściany budynku. Domek posiada dwa wejścia, aby zapewnić naturalne przewietrzanie.

Ciekawostką jest nietypowa zabudowa szafki na liczniki elektryczne. Wykonana została ze starych, fornirowanych głęboko lakierowanych płyt starego regału z PRL. Wnętrze wykończono również ze sklejki. Meble to fotele i lampa z lat 70. oraz oderwana od podłogi linia białych szafek kuchennych. Bryła budynku jest mocno przeszklona. Szyba znalazła się pd wschodniej strony, na całej, liczącej 8 m długości elewacji. W ten sposób w Warszawie powstał wyjątkowy domek letniskowy, który właścicielom pozwala odetchnąć.

DESEA to pracownia architektoniczna założona w 2005 roku w Warszawie. W codziennej pracy zespołowi DESEA przyświeca idea tworzenia architektury współczesnej i poza czasem. – Rozumiemy to, jako nadawanie jej wartości, które nie degradują się w czasie. Estetyka, forma i funkcjonalność muszą przetrwać wiele sezonów – tłumaczy architekt Adam Pszczółkowski. Pracownię wyróżniają przemyślane i powściągliwe realizacje. To zarówno niewielkie wnętrza i meble, jak i domy jednorodzinne, architektura komercyjna i przemysłowa.

Czytaj też: Domek letniskowy | Zieleń | Polscy projektanci | Warszawa

fot. Jakub Certowicz (jakubcertowicz.pl), źródło: DESEA

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej