DESIGN

Artystyczne pamiątki zamiast plastikowej tandety. Jesteśmy na tak!

Pamiątki z Sudetów od kilku lat projektuje dolnośląski artysta Jacek Szembel. Są nie tylko piękne, ale powstają też z naturalnych materiałów i w niezwykły sposób oddają ducha regionu. Chcielibyśmy, aby takie suweniry można było zabrać ze sobą także z innych majówkowych podróży!

Galeria Kotlina znajduje się w dwóch dolnośląskich miejscowościach. Niezwykle urokliwym, a szerzej nieznanym Międzygórzu oraz topowym dolnośląskim kurorcie, czyli Polanicy-Zdroju (o obu miejscowościach pisaliśmy w tym i w tym miejscu). Twórcą galerii jest absolwent wrocławskiej ASP Jacek Szembel. To właśnie w tym miejscu można znaleźć projektowane przez niego pamiątki.

– Od samego początku moim głównym zamiarem było przywrócenie dobrego pamiątkarstwa, które już prawie całkowicie zniknęło z polskich miejscowości turystycznych pod nawałem tandety plastiku czy przysłowiowych “Ciupag z Sopotu”. Projektując pamiątki kieruję się zmysłem dobrze rozumianej estetyki, ale także chęcią oddania indywidualnego charakteru miejsca oraz klimatu okolicy – mówi Jacek Szembel i jak dodaje, chciałby aby te starania miały wpływ na promocję ziemi kłodzkiej i całego regionu.

Artystycznych inspiracji w tej części Dolnego Śląska można znaleźć całe mnóstwo. W swoich twórczych działaniach zdecydował się wykorzystać je dolnośląski twórca, dzięki któremu na koszulki, plakaty i pocztówki trafiają najbardziej wyjątkowe pod względem architektonicznym i przyrodniczym miejsca okolicy. Wśród nich można znaleźć między innymi istniejące od 1845 roku schronisko na najwyższym szczycie Góry Stołowych, czyli Szczelińcu Wielkim, świątynię Wang w Karpaczu czy też Skalną Czaszkę w Górach Stołowych. Magnesy z Międzygórza nawiązują natomiast do okien słynnego domu wypoczynkowego “Gigant” znajdującego się w miejscowości nazywanej “Małą Szwajcarią”. Na suwenirach nie brakuje też nawiązań do lokalnych legend, często szerzej nieznanych wśród przyjezdnych. Są chociażby te związane z Liczyrzepą – duchem gór czy polanickim gajowym oraz niedźwiedziu.

Wartym uznania jest fakt, że artystyczne pamiątki wykonywane są wyłącznie z naturalnych materiałów takich jak glina, drewno i papier. To działanie z myślą o samym środowisku, gdyż wśród stworzonych pamiątek nie można znaleźć żadnych stworzonych z plastiku i innych nieekologicznych materiałów. Nie bez znaczenia pozostaje również współpraca Jacka Szembela z innymi lokalnymi artystami. Dzięki temu w galerii są sprzedawane ceramiczne kubki i miseczki autorstwa Justyny Kochanowskiej. W obu miejscach sprzedawane są również najlepsze książki dla dzieci dotyczące przyrody regionu oraz zwierząt, w tym wydane przez wydawnictwa Agora, Dwie Siostry czy Zielona Sowa. – W Międzygórzu stawiamy przede wszystkim na książki związane z wilkami ze względu na to, że miejscowość nazywała się niegdyś Wölfelsgrund, czyli Wilcza Ziemia. Znajduje się tu też słynny wodospad Wilczki. W asortymencie można znaleźć również publikacje związane z górami i lasami. W Polanicy-Zdroju młodym czytelnikom proponujemy natomiast książki na temat niedźwiedzi, gdyż ich motyw nawiązuje do legendy o powstaniu miejscowości – mówi Szembel. 

O Galerii Kotlina:

Galeria Kotlina od ubiegłego roku działa w dwóch lokalizacjach. Do otwartej pod koniec 2018 roku roku galerii w Międzygórzu (ul. Sanatoryjna 1) dołączył punkt znajdujący się w Polanicy-Zdroju (ul. Zdrojowa 39, z tyłu pijalni wód zdrojowych). Warto podkreślić, że Jacek Szembel zadbał nie tylko o estetykę pamiątek, ale także witryny obu miejsc. Są niezwykle estetyczne, minimalistyczne, a przy tym spójne pod względem artystycznym ze sprzedawanymi w nich pamiątkami.

Więcej informacji na temat Galerii Kotlina można znaleźć na stronie galeriakotlina.pl (gdzie działa również sklep internetowy) oraz w mediach społecznościowych.

Artystyczne pamiątki i ich twórca: 

Jacek Szembel – urodzony w 1981 roku. W 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Oprócz  grafiki zajmuje się również malarstwem. Miejscowości ziemi kłodzkiej (w tym niewielki Gniewoszów, w którym mieszka) są częstym motywem jego twórczości. 

Zobacz również: Miasto | Opakowania | Ekologia | Kultura | Identyfikacja wizualna

Tekst: Artystyczne pamiątki /  Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały Galerii Kotlina

 

 

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej