ARCHITEKTURA

Autostrada A2 na odcinku Warszawa-Łódź zostanie poszerzona.

Autostrada A2 na odcinku Warszawa-Łódź to utrapienie wielu kierowców. Odcinek mierzący około 90 kilometrów jest niemal wiecznie zakorkowany, a powstający tam ścisk pogarsza nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziała właśnie, że wzdłuż całego odcinka dobudowane zostaną dwa pasy – po jednym w każdą stronę. To sprawi, że autostrada A2 na odcinku Warszawa-Łódź będzie miała po trzy pasy w każdą stronę!  To bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez kierowców ostatnich lat. 

“Każdy, kto choć raz próbował dojechać do stolicy popularną A2 wie, że jej rozbudowa, to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji drogowych w Polsce. Nie ma dnia, żeby na odcinku między Łodzią a Warszawą nie powstał zator. Przy większym ruchu podróż tą trasą to prawdziwa męczarnia. Czasami droga jest tak zapchana, że lewym pasem jedzie się niewiele szybciej niż prawym. Do tego jest szalenie niebezpiecznie. – Dobudowa trzeciego pasa na 90 km A2 jest koniecznością. Codzienne natężenie ruchu między Łodzią a Warszawą to potwierdza” — mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Autostrada A2 na odcinku Warszawa-Łódź  – kiedy rozbudowa?

Ogłoszenie przetargu na projekt rozbudowy to jednak dopiero początek. Wykonawca zostanie wybrany w połowie roku. Później będzie miał 18 miesięcy na ukończenie prac projektowych. Kiedy zatem ruszy budowa? Nie wcześniej niż za 2 lata — GDDKiA mówi o roku 2025. Zanim zostanie wbita pierwsza łopata, trzeba będzie wybrać wykonawcę robót budowlanych. Ważną informacją dla kierowców jest jednak to, że nawet kiedy rozpoczną się prace, autostrada nie zostanie zamknięta. Rozbudowa będzie prowadzona przy odbywającym się cały czas ruchu. Oczywiście nie obejdzie się bez utrudnień, ale trasa ma być cały czas przejezdna. Jest to możliwe, bo dodatkowe pasy mają postać w miejscu obecnego pasa zieleni, między nitami autostrady. Jest on dość szeroki, bo już na etapie projektowania zostawiono miejsce na ewentualne poszerzenie trasy.

źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) / https://www.gddkia.gov.pl
zdjęcie: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) / https://www.gddkia.gov.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Łódź | Komunikacja miejska | Motoryzacja

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej