ARCHITEKTURA

Bazar Różyckiego zostanie przebudowany. Prace właśnie ruszyły

Projekt przebudowy Bazaru Różyckiego w Warszawie przygotował arch. Roman Tomecki z pracowni OCA Architekci.

Bazar Różyckiego w Warszawie to jedno z najdłużej istniejących miejsc, w którym warszawiacy mogli robić zakupy już w 1882 r. Właścicielem bazaru był Julian Różycki i teren utrzymuje funkcje handlowe do dziś. Jego stan pozostawia jednak wiele do życzenia, dlatego konieczny jest remont, który właśnie się rozpoczął. Co istotne, przebudowa została podzielona na kilka etapów, dzięki czemu handel będzie tam trwać nieprzerwanie.

Głównym założeniem architektów było stworzenie obiektu dla handlu i usług, zachowując koloryt i lokalny charakter Bazaru Różyckiego. Projektując nowe pawilony handlowe architekci chcą wprowadzić ład i współczesny standard, który da szansę kupcom i mieszkańcom wygodniejsze korzystanie z handlu. Projektantom przyświecało stworzenie czytelnego i prostego układu urbanistycznego, atrakcyjnej formy architektonicznej pawilonów i małej architektury.

Przebudowany Bazar skomunikowany będzie z ulicą Targową. Wejście na teren bazaru możliwe będzie przez ul. Towarową oraz przez ul. Brzeską. W sumie na terenie bazaru zlokalizowane zostaną 42 pawilony handlowe, których powierzchnia wyniesie od 5 m kw. do 15 m kw. Ponadto na terenie bazaru zlokalizowany będzie pawilon sanitarny, administracyjny, ochrony oraz śmietnik. 

Ciekawostką jest planowane stworzenie niewielkiego skweru z małym placem zabaw i powierzchnią do imprez latem. Będzie tu można organizować plenerowe pokazy filmów, organizować spektakle i inne aktywności kulturalne. Architekci przewidują też nowe nasadzenia drzew.

Do wszystkich pawilonów doprowadzona zostanie instalacja elektryczna oraz wodociągowa. W każdym z pawilonów będą umywalki. Pawilony handlowe oraz techniczne zaprojektowane zostały jako obiekty prefabrykowane, w szkieletowej konstrukcji stalowej z wypełnieniem ścian płytami warstwowymi i obłożone zostały blachą trapezową w kolorze chłodnej zieleni. Tarasy wykonane zostały z drewna świerkowego.

Każdy pawilon handlowy posiada w krótszej ścianie witrynę wraz z drzwiami wejściowymi. Na jednej ścianie bocznej zaprojektowana dostałą podnoszona witryna (wrota garażowe) umożliwiająca handel bezpośrednio z chodnika. Pawilony zgrupowane są po cztery sztuki o różnych powierzchniach.

Bazar Różyckiego w Warszawie – projekt przebudowy

Przyjemniejsze będzie przemieszczanie się pomiędzy punktami handlowymi. Bazar Różyckiego wyłożony zostanie kostką betonową, pojawią się tam ławki oraz donice z roślinami. Dodatkowo projektanci planują instalację stojaków rowerowych ze stali.

Jak podzielone zostaną prace? Aby nie utrudnić handlu i zakupów przebudowa podzielona zostanie na dwa etapy. Kupcy lokali rozbieranych będą czasowo przeniesieni do istniejących (starych) pawilonów handlowych do czasu zakończenia etapu. W drugim etapie sytuacja będzie odwrotna – kupcy przeniosą się do nowych pawilonów, a w tym czasie metamorfozę przejdzie pozostała część Bazaru Różyckiego.

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Ciekawostki

Bazar Różyckiego w 2015 r. Wejście od ul. Targowej - fot. Adrian Grycuk (wikimedia.org, licencja: CC 3.0)
Bazar Różyckiego w 1967 r.

źródło: OCA Architekci

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej