ARCHITEKTURA

Bez asfaltu i betonu. Sopot stawia na naturalne nawierzchnie szlaków turystycznych

Urząd Miasta w Sopocie ogłosił przetarg na remont szlaków turystycznych. W przepisach wskazano, że nawierzchnie szlaków mają być wykonane z naturalnych materiałów.

Przetarg ogłosił Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie. Wyłoniony zostanie wykonawca remontu szlaku turystycznego położonego na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wraz z łącznikami w Sopocie. Zaplanowane prace mają na celu ochronę bioróżnorodności terenów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poprzez uporządkowanie ruchu rekreacyjnego na wygodnych i bezpiecznych szlakach pieszo-rowerowych.

Zakres inwestycji obejmuje remont dotychczasowej nawierzchni oraz wykonanie oznakowania pionowego siedmiu odcinków szlaków turystycznych w TPK, leżących na terenie Gminy Miasta Sopotu. W projekcie biorą udział także Gdańsk i Gdynia, a wszystkie odcinki są ze sobą skoordynowane.

Wszystkie trasy będą miały nawierzchnię z naturalnego, certyfikowanego kruszywa. Nie ma mowy o jakimkolwiek asfaltowaniu czy betonowaniu. Zabezpieczone zostaną także przed niszczącym wpływem deszczów nawalnych.

Sopot to nie tylko plaża i „Monciak” ale również piękne lasy okalające miasto. Wielu mieszkańców i turystów pieszo i na rowerach korzysta z tego dobrodziejstwa jako alternatywy dla zatłoczonych terenów nadmorskich. Chcemy, by ludzie korzystali z lasów komfortowo i bezpiecznie. Przy okazji stworzymy wygodne połączenie Sopotu z gdyńskimi Karwinami, usprawniając codzienną komunikację – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Remont nawierzchni przejdzie niemal 10 km (9662 m) leśnych ścieżek rowerowych:
• od sanatorium Leśnik do Wielkiej Gwiazdy (2 odcinki, jedynie oznakowanie szlaku)
• wzdłuż Drogi Nadleśniczych (2 odcinki)
• od ul. Kolberga do Drogi Wielkokackiej
• wzdłuż ul. Reja wraz z Pętlą Reja (odcinek sopocki)
• łącznika ul. Spacerowej i Drogi Nadleśniczych znajdujących się na terenie administracyjnym Miasta Sopotu.
Prace powinny zakończyć się z końcem maja 2022 r.

Projekt „Szlak Turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami” jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Lasy położone w granicach administracyjnych Sopotu zajmują 934 ha powierzchni. Lasy komunalne, zarządzane przez gminę, stanowią 22,4 proc. tego obszaru, czyli ponad 209 hektarów. Ten ogromny obszar leśny, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji sopocian i odwiedzających miasto turystów.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Sopot | Rośliny | whiteMAD na Instagramie

fot. Leszek Kledzik, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

źródło: UM Sopot

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej