ARCHITEKTURA

Biblijny Eden powstanie w Armenii. Ma stać się światowym centrum ekoturystyki!

Biblijny Eden powstanie w Armenii – zapowiadają architekci z pracowni MVRDV, znanej Polakom między innymi z poznańskiego biurowca Bałtyk, czy Concordia Design Hub we Wrocławiu. Gigantyczny projekt obejmie obszar kilkunastu wsi, które już niedługo mają być światowym liderem ekoturystyki i zrównoważonego rolnictwa. 

MVRDV ogłosiło plany przekształcenia jednej z naturalnych dolin Armenii w bazę dla zrównoważonego rolnictwa ekoturystyki. Dolina Gagarin jest już zamieszkana przez około 11 000 mieszkańców, którzy żyją w kilku wioskach. W ramach planu rozwoju tego nieco zaniedbanego region, w dolinie powstać ma ponad 12.000 mieszkań, nowoczesne centra badawcze i centra rozrywki, a także wiele udogodnień dla turystów takich jak ekologiczne hotele, placówki handlowe, czy usługowe. Sercem kompleksu ma być gigantyczny sferyczny obiekt, będący centrum edukacji rolniczej. Cały kompleks otoczony zostanie jednym z największych na świecie ogrodów, w którym posadzonych zostanie ponad 10.000 gatunków roślin z całego świata. Słowem: biblijny Eden powstanie w Armenii!

 

Gdzie powstanie armeński Eden? 
Dolina Gagarina, nazwana tak na cześć kosmonauty Jurija Gagarina, położona jest na górzystych terenach Armenii, pobliżu jeziora Sewan leżącego zaledwie 50 km od stolicy kraju, Erywania. Obszar, który zajmie ogród inspirowany biblijnym Edenem będzie mieć powierzchnię 34.000 hektarów.

Ogromny projekt został zlecony przez armeńską organizacjęnon-profit DAR Foundation for Regional Development and Competitiveness, a propozycja MVRDV została zaprezentowana we wtorek 11 stycznia 2022 r. armeńskim urzędnikom państwowym.


Po co Armenia buduje ogród niczym biblijny Eden? 
Celem tego projektu, opracowanego przez MVRDV i lokalnych partnerów, jest uczynienie z doliny atrakcyjnej destynacji zarówno dla przyszłych mieszkańców, jak i ekoturystów. Jest to element strategii rozwoju turystyki w Armenii, której jednym z celów jest przyciągnięcie do kraju ponad 2,5 miliona turystów rocznie do 2026 roku.

Celem jest także poprawa sytuacji ekonomicznej regionu, a także rozwój regionu. Propozycja MVRDV rozpoczyna się od zachowania wzmocnienia 10 000 działek oraz istniejących dróg dolinie. Następnie dodana zostanie sieć ścieżek pieszych i rowerowych łączących wszystkie wioski. Plany obejmują również sadzenie różnych gatunków roślim na każdej działce, aby uczynić krajobraz bardziej atrakcyjnym wizualnie i stymulować bioróżnorodnośćGospodarka wodna ulegnie poprawie dzięki odnowieniu poszerzeniu biegu rzeki Hrazdan oraz nowemu systemowi kanałów i zbiorników wodnych w górach.

“Obszar ten został nazwany na cześć Jurija Gagarina, który jako pierwszy człowiek okrążył Ziemię i dostrzegł kruchość naszej planety. Podzielam tę troskę: stymulowanie bioróżnorodności, poprawa gospodarki wodnej i ekosystemu ma ogromne znaczenie dla przyszłości doliny Gagarina i całego świata. Dolinę można postrzegać jako serię poligonów doświadczalnych dla 10 000 gatunków, co nada temu obszarowi wygląd ogrodu edenu”mówi współzałożycielka MVRDV, Winy Maas.

Jeśli chodzi o architekturę, MVRDV proponuje przekształcenie istniejących budynków niektóre z nich pochodzą z czasów sowieckich w nowe budynki, aby ograniczyć straty materiałowe. Tradycyjne armeńskie domy wiejskie będą inspiracją dla nowo budowanych domów, do których zostaną dodane porośnięte roślinami dachy. Ta nowa przyszłość oraz innowacyjne, zrównoważone budownictwo sprawią, że dolina stanie się atrakcyjna dla turystów, jak i samych mieszkańców i sprawią, że obszar ten ponownie stanie się atrakcyjny dla młodych Armeńczyków.

Proponowane obiekty to hala targowa, centrum handlowe, centrum sztuki oraz zatopiony w ziemi stadion dla 4,5 tys. gości. Serce Doliny Eden stanowić będzie edukacyjny ośrodek rolniczy, wokół którego znajdzie się największe zagęszczenie, domami ułożonymi w pionowe wioski.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Zieleń | MVRDV | Architektura | Edukacja | Technologia

 

źródło: www.MVRDV.com 

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej