ARCHITEKTURA

Budki dla jerzyków na zwykłym bloku w Warszawie. Te ptaki to największy wróg komarów!

Ptaki jerzyki żywią się komarami. Na ścianie wyremontowanych budynków komunalnych na Pradze w Warszawie pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. To dobry przykład tego, jak remontować i ocieplać budynki. Symetrycznie rozmieszczone budki są tutaj ogromnym plusem.

Najnowszy przykład pochodzi z dzielnicy Praga-Południe. Wyremontowano tam bloki komunalne, które znajdują się przy ul. Lubelskiej i Skaryszewskiej. Na szczęście tym razem udało się uniknąć bezmyślnego ocieplania budynków. Budki lęgowe zamontowano, kiedy stwierdzono obecność ptasich gniazd. Koszt instalacji takich budek lęgowych jest niewielki, a korzyści ogromne.

Jerzyki to średniej wielkości ptaki, które zamieszkują niemal całą Europę, część Azji i północną Afrykę. W naszym klimacie sprawdzają się w walce z dokuczliwymi komarami. W ciągu zaledwie doby jeden jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy komarów. To nie wszystko! W ciągu trzech miesięcy, w których jerzyki przebywają na terenie Polski każdy z tych ptaków potrafi zjeść nawet 2,5 miliona (!!!) komarów – to sprawia, że jerzyki są najlepszym i co ważne, całkowicie naturalnym rozwiązaniem problemu komarów w mieście.

Jerzyki to naprawdę niesamowite ptaki – zebraliśmy dla Was garść ciekawostek na ich temat:

– jerzyki to największy naturalny wróg komarów – insekty unikają miejsc, w których znajdują się gniazda tych ptaków,

– jerzyki potrafią latać bez lądowania nawet przez trzy lata. Ptaki nauczyły się polować, jeść, kopulować,  a nawet spać w locie, co pozwala im na ciągły ruch i sprawne pokonywanie dużych dystansów,

– sen jerzyków to również ciekawa kwestia – ptaki wzbijają się na dużą wysokość, a następnie zasypiają i niczym szybowiec opadają na ziemię, budząc się tuż nad ziemią,

– jerzyki potrafią latać na wysokości nawet 3 500 metrów nad poziomem morza,

– jerzyki mają najkrótsze nogi (10 mm) i dziób (10 mm) spośród wszystkich ptaków.

Budki dla jerzyków w Warszawie
fot. Richard Crossley, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

fot. Dla Pragi (www.facebook.com/PorozumienieDlaPragi)

View Comments

  • co za brednie ! od kiedy Jerzyki mieszkają w domach pacany jedne ! To są Jaskółki, Jerzyki robią dziuple w piaskach, zboczach a nie domach :)

  • Mi pasują dźwięki jerzyków, w dodatku dla mnie życie w zgodzie z fauną i florą odpowiada i nie rozumiem ludzi, którzy wprowadzając się do blokowiska chcą zamknąć się w 4 ścianach i np. tylko tv, tylko gry, tylko praca-dom... Ludzie! To was zabija! Później się dziwicie, że "co to za plaga komarów" albo "nie da się wyjść nad Wisłę, ciągle gryzą...". Ludzie, obudźcie się, trzeba żyć w zgodzie z naturą! Tym bardziej, że coraz więcej bloków powstaje m.in. na Białołęce i jakoś nie widać tam budek lub innych ciekawych rozwiązań dla jerzyków - Może odpwoeidzialni za środowisko w urzędach miast powinni bardziej się przyjrzeć tym budowom i nawet jak już wydano pozwolenie, to niech inwestor dobuduje budki....Jest pierwsza "jaskółka" w okolicy:
    http://bialoleka.waw.pl/galeria-113-budowa_wiezy_dla_jerzykow.html

  • Budki wyglądają ładnie na nowej ścianie. Wsp zarządcy i mieszkańcom bo wkrótce sciana będzie obsrana.

  • Gdzie można takie budki kupić? Chętnie zamieścimy na swoim domu. Co do piszących o kupach itd. Nie zauważyliście, że człowiek nie przetrwa kolejnego pokolenia bez zwierząt i roślin na Ziemi? Jak komuś przeszkadza dźwięk ptaków, proponuje pójść do psychiatry po leki na uspokojenie.

  • Sławek nie ma opcji aby ptaki te po kolorach rozpoznawalny budki. W naturze wykorzystują szczeliny skał, nawet na ścianie płaczu gniazdują! Czy w takim miejscu są kolory aby trafiały do swojego gniazda?? Ależ skąd. To jest właśnie precyzja lokalizacji ptaków, wracają do tego samego miejsca przez lata. Budki ok, tylko zewnętrzne mogą się wypatrzać, zbytnio nagrzewac lub schładzać. Te w ocieplinach zachowują mniej więcej warunki jak szczeliny stropodachu, gdzie Jerzyk znalazł substytut szczeliny skalnej. Niestety nie wszyscy inwestorzy w Polsce chcą montować rurki w ocieplenie i zostawiać otwarte stropodachy. W Poznaniu cześć to robi cześć nie. A zachowanie siedlisk Jerzyka jest naszym obowiązkiem, bo to ptak pod ochroną!! Jak wiecie już też z artykułu niesamowicie pożyteczny. Zapraszam do angażowania się na rzecz ochrony Jerzyka!! Im nas więcej tym większe szanse na pomoc im!!

  • Podstawowe parametry:
    Wysokość: 20 cm
    Szerokość: 18 cm
    Długość: 34 cm
    Wymiary owalnego wlotu: 6,5 x 3,5 cm, alternatywnie w celu ograniczenia dostępności budki dla szpaków możemy zastosować wymiar 6,0 x 3,0 cm, rozmiar ten został sprawdzony przez firmę Ussuri Ochrona Przyrody (http://ussuri.pl)

    Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna: 5 cm
    Przednia lub boczna ścianka jest otwierana w celu kontroli
    i czyszczenia budki po lęgach.

    Potencjalne gatunki, które mogą zająć skrzynkę:
    Jerzyk, szpak, wróbel, mazurek

    GDZIE I JAK WIESZAĆ?
    Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Należy unikać południowej wystawy, aby budka się nie nagrzewała. Mając na uwadze to, że jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku.

  • PISZE PRZYRODNIK:
    O tym jaki ptak zasiedli budkę lęgową decyduje konstrukcja owej budki (a zwłaszcza jej otwór), a także umiejscowienie jej w środowisku. Tu wszystko jest pod jeżyki. można mieć jedynie zastrzeżenie do wysokości otworu ponad dnem budki. Jeżyki mają skrajnie uwstecznione przez ewolucje nogi, do tego stopnia, iż nie potrafią startować z płaskiej powierzchni a tym bardziej podskoczyć do otworu wylotowego... jeśli czyta to ktoś kto się tym zajmuje niech KONIECZNIE skontroluje czy owe budki spełniają swoją rolę.
    Tu ciekawostka: Jeżyk potrafi spędzić w locie całe tygodnie bez przerwy... w powietrzu pobiera wodę, pokarm i nawet śpi (co zaobserwowali piloci szybowców przed nastaniem ery GPS itp). Jeżyki które mają lęgi w Londynie latają po pokarm nawet nad Francję ;)

  • A może ktoś kompetentny (a chyba taki tu jest, bo zbudował skuteczne mieszkanie dla inkryminowanego ptaka) podałby warunki jakie powinna mieć "profesjonalna" dająca się lubić przez jerzyka (Jerzyka:)) budka lęgowa?

    • Kupowałam budki lęgowe dla jerzyków na allegro - sprzedający na prośbę robi dowolne kombinacje - dla mnie trzy połączone w pionie - zabezpieczałam dodatkowo zwykłym olejem roślinnym z wierzchu

  • A czy ci którzy piszą że jerzyki srają i obserwują ścianę do czytali że Jerzyk nie siada w ogóle na budce. Że wszystko robi w locie.

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej