Lublin jerzyki
Budki dla jerzyków w Warszawie

Budki dla jerzyków na zwykłym bloku w Warszawie. Te ptaki to największy wróg komarów!

Ptaki jerzyki żywią się komarami. Na ścianie wyremontowanych budynków komunalnych na Pradze w Warszawie pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. To dobry przykład tego, jak remontować i ocieplać budynki. Symetrycznie rozmieszczone budki są tutaj ogromnym plusem.

Najnowszy przykład pochodzi z dzielnicy Praga-Południe. Wyremontowano tam bloki komunalne, które znajdują się przy ul. Lubelskiej i Skaryszewskiej. Na szczęście tym razem udało się uniknąć bezmyślnego ocieplania budynków. Budki lęgowe zamontowano, kiedy stwierdzono obecność ptasich gniazd. Koszt instalacji takich budek lęgowych jest niewielki, a korzyści ogromne.

Jerzyki to średniej wielkości ptaki, które zamieszkują niemal całą Europę, część Azji i północną Afrykę. W naszym klimacie sprawdzają się w walce z dokuczliwymi komarami. W ciągu zaledwie doby jeden jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy komarów. To nie wszystko! W ciągu trzech miesięcy, w których jerzyki przebywają na terenie Polski każdy z tych ptaków potrafi zjeść nawet 2,5 miliona (!!!) komarów – to sprawia, że jerzyki są najlepszym i co ważne, całkowicie naturalnym rozwiązaniem problemu komarów w mieście.

Jerzyki to naprawdę niesamowite ptaki – zebraliśmy dla Was garść ciekawostek na ich temat:

– jerzyki to największy naturalny wróg komarów – insekty unikają miejsc, w których znajdują się gniazda tych ptaków,

– jerzyki potrafią latać bez lądowania nawet przez trzy lata. Ptaki nauczyły się polować, jeść, kopulować,  a nawet spać w locie, co pozwala im na ciągły ruch i sprawne pokonywanie dużych dystansów,

– sen jerzyków to również ciekawa kwestia – ptaki wzbijają się na dużą wysokość, a następnie zasypiają i niczym szybowiec opadają na ziemię, budząc się tuż nad ziemią,

– jerzyki potrafią latać na wysokości nawet 3 500 metrów nad poziomem morza,

– jerzyki mają najkrótsze nogi (10 mm) i dziób (10 mm) spośród wszystkich ptaków.

fot. Dla Pragi (www.facebook.com/PorozumienieDlaPragi)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły