fot. whiteMAD

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez Stanisława Ziołowskiego dla Funduszu Emerytalnego Pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś budynek jest jednym z najlepszych przykładów przedwojennego modernizmu w Gdyni.

Budynek zaprojektowany został w charakterystycznym stylu okrętowym, niczym wielki transatlantyk prężnie rozwijającego się portu. O nawiązaniu do stylu okrętowego świadczą zaokrąglone narożniki, poziome pasy okien i półokrągła wieża zwieńczona masztem z flagą. Elementy te można porównać do statków. Wspomniana wieża jest swego rodzaju mostkiem kapitańskim. Również jasna elewacja to wyraźne nawiązanie do późnego funkcjonalizmu. Wykonano ją częściowo z kamienia, a częściowo ozdobiono tynkiem imitującym naturalny surowiec.

Obiekt składa się w sumie z trzech budynków. Ich budowa podzielona była na różne okresy, co widać porównując archiwalne zdjęcia poniżej. Pierwsze wykonano prawdopodobnie w 1940 r., a kolejne kilka lat wcześniej. Bankowiec zbudowany został na rogu ulic 3 Maja i 10 Lutego.

Architekt zaprojektował budynek stosując unikalne wówczas rozwiązania. Obiekt wyposażony był w schrony, system filtracji powietrza i podziemny parking. Ze względu na swoją wysokość, zgodę na jego budowę musiał wydać Wydział Lotnictwa Cywilnego. W latach 30. XX wieku był jednym z najwyższych w Gdyni.

autor zdjęcia nieznany, źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Do dziś wrażenie robi wnętrze Bankowca. Zdobione klatki schodowe, oryginalne oświetlenie i mozaika z płytek terakotowych świadczą o staranności z jaką zaprojektowano cały obiekt. Mozaika pojawia się już przy reprezentacyjnym wejściu. Wykonano ją z gorsecików w czterech kolorach: białym, czerwonym, żółtym i czarnym.

Mieszkańcy mogli tu korzystać z technologicznych nowinek. Przepych był możliwy ponieważ budowa miała stabilne źródło finansowania. Pieniądze na prace wyłożył Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków funduszu emerytalnego. Wszystkie kondygnacje połączyły windy, a klatki schodowe zaprojektowano w taki sposób, aby przestrzenie pomiędzy biegami schodów pozostały wolne. To bardzo fotogeniczne miejsce.

Dziś Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni jest prawnie chroniony. Obiekt wpisano do rejestru zabytków w 1983 r. W środku działa Mini Muzeum, w którym wyeksponowano oryginalne elementy wyposażenia.

PS więcej przykładów modernizmu w Trójmieście znajdziecie w naszym przewodniku TUTAJ.

źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Czytaj też: Gdynia | Modernizm | Historia | Ciekawostki | Kamienica | Elewacja | whiteMAD na Instagramie