Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti. To zbiór przedmiotów wykonanych z drewna, marmuru czy mosiądzu, które ozdobią każde pomieszczenie.

Żywia Nowicka swoje obiekty nazywa funkcjonalnymi rzeźbami. To przedmioty służące konkretnym funkcjom. Każdy stolik, obraz czy półka to efekt twórczej transformacji szlachetnych, naturalnych surowców takich jak dębowe drewno, marmur, czy mosiądz, które z różnych powodów zostały uznane za niechciane. To najczęściej znalezione w warsztatach, magazynach czy kamieniołomach resztki, które za sprawą jej rąk, zyskują nową, atrakcyjna formą i życie.

W 2020 roku zobaczyłam w kamieniołomie w Carrarze kawałki marmuru przeznaczone na przemiał. Poczułam ogromną potrzebę, by coś z tym zrobić. Kilkaset kilogramów budulca Imperium Rzymskiego trafiło do mojej pracowni w Rzeszowie, a ja postawiłam wszystko na jedną kartę – wykorzystam cały swój instynkt i kreatywność, by tworzyć z niechcianych, porzuconych, surowców naturalnych. Ten proces nazywam alchemią sztuki, która z niechcianego robi pożądane – mówi Żywia Nowicka.

W kolekcji Kollekti znaleźć można przedmioty bazujące na ryflowanym marmurze z Carrary, kilimach tkanych z wełny przez Tartarugę oraz dębowe i mosiężne elementy. Obiekty zostały zaprojektowane z myślą o wnętrzach prywatnych i publicznych.

Kollekti to moje twórcze alter ego. Mam w sobie naturalną potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań i wolności w eksperymentowaniu z materiałami. Mój proces twórczej transformacji nazywam „alchemią sztuki”, gdzie mikstura kreatywności, uważności i matematycznej precyzji zamienia niechciane surowce w obiekty pożądania i troski – dodaje autorka przedmiotów.


Obiekty Kollekti tworzone są rzemieślniczo, w pojedynczych egzemplarzach lub niewielkich seriach, a także na indywidualne zamówienie. Każdy z nich niesie swoją „osobistą” historię twórczej transformacji z niechcianego w pożądane. Cała kolekcja składa się z 13 obiektów zwanymi „funkcjonalnymi rzeźbami” korespondującymi ze sobą zarówno materiałem jak i formą. Ideą, która przyświeca kolekcji jest przywrócenie świetności niechcianym materiałom szlachetnym, nadanie im funkcji użytkowej w śmiałej i unikatowej formie.

Stoliki mają wymiar: 100 cm x 50 cm x 40cm i ważą około 42 kg. Natomiast obrazy mają wymiar 100 cm x 50 cm x 2,5 cm.

artystka obiektów/marka: Żywia Nowicka/KOLLEKTI (www.kollekti.com)

zdjęcia: Svitlana Turko

dyrekcja artystyczna i stylizacja sesji: Żywia Nowicka

Czytaj też: Polscy projektanci | Kamień  | Minimalizm | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły