fot. Castellbo, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej wizji budowy nowego rodzaju budynku mieszkalnego. Wewnątrz ogromnej bryły jest duży dziedziniec, a przecinające go korytarze przypominają miasto zamknięte w budynku.

Gmach Walden 7 zbudowany został w 1975 r. Jego projekt powstał z inspiracji powieści science fiction “Walden Two”, autorstwa Burrhusa Frederica Skinner’a.

Apartamentowiec ma przedziwną formę. Składa się z 18 wież, które wewnątrz tworzą sieć korytarzy, mostków i balkonów. Ciągi komunikacyjne mają zacieśniać więzi społeczne i sprawiać, że życie będzie się toczyć wewnątrz budynku. Obiekt ma w sumie 14 kondygnacji i 7 dziedzińców. Do środka prowadzi ogromna, wysoka na sześć kondygnacji brama. Już samo wejście świadczy o wyjątkowości projektu. Ma podnosić jego rangę i oddziaływać na zmysły.

Postmodernistyczny budynek to projektowy eksperyment. Architekt Ricardo Bofill słynął ze stosowania niestandardowych rozwiązań w swoich projektach. W barcelońskiej realizacji prócz mieszkań postanowił zaplanować przestrzenie handlowe, usługowe i kulturalne, które na miejscu miały zaspokajać potrzeby mieszkańców. Stąd znalazły się tutaj sale konferencyjne, kawiarnie, sklepy i baseny. Postmodernistyczny człowiek – mieszkaniec, nie musiał więc tracić godzin na dojazd do innych części miasta, by zrobić zakupy czy wypożyczyć książkę. Te potrzeby mógł zaspokoić na miejscu.

Atutem budynku jest jego kolorystyka. Często ceglasta, intensywnie pomarańczowa, łączy się z równie intensywnymi odcieniami niebieskiego. Wystające zewsząd walcowate elementy nadają bryle rzeźbiarskiej formy. W tych “cylindrach” architekt zaprojektował balkony. Często też stanowią one po prostu część mieszkania. Cylindryczne elementy wcześniej były gęsto pokryte płytkami. Niestety kilka lat po oddaniu budynku do użytku płytki zaczęły odpadać. Administrator budynku uznał, że zagrażają osobom poruszającym się poniżej, dlatego podczas remontu w latach 90. część płyt usunięto.

fot. Nicolás Boullosa, flickr.com, licencja: CC BY 2.0 DEED

Mieszkania w kompleksie zbudowane zostały w formie modułów. Pojedynczy ma 28 m kw. powierzchni. Część z nich połączono tworząc większe apartamenty. I tak samotna osoba może tu mieszkać w kawalerce, a wielodzietna rodzina w mieszkaniu trzykrotnie większym.
Co ciekawe, w oryginalnym projekcie architekt zaprojektował wanny w centralnych częściach modułów. Pomysł nie spodobał się mieszkańcom i większość z nich na nowo aranżowała układ funkcjonalny.

Nietypowa forma budynku sprawia, że jest on chętnie odwiedzany przez fanów architektury. Historyk architektury Vincent Scully stwierdził, że Walden 7 jest jak “ekspresjonistyczna kamienica, po części Gaudiego, po części Archigram”.

źródło: ricardobofill.com

Czytaj też: Osiedle | Hiszpania | Barcelona | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie