Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie pod specyficzną nazwą „Metroteka”. Miejsce powstaje z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek, a jej projekt wykonał Grzegorz Kłoda z GK-Atelier.
Biblioteka zostanie otwarta na stacji metra Kondratowicza. Jej powstanie wpisuje się w światowy trend budowania bibliotek na stacjach metra. Takie działają już w Londynie, Nowym Jorki, Pekinie czy Pradze. Teraz do tej listy dołączy Warszawa.
Lokowanie czytelni w miejscach o intensywnym ruchu ma sprawić, że czytanie książek stanie się popularniejsze. Zabiegani warszawiacy będą mogli wypożyczyć książkę podczas codziennej podróży do szkoły czy pracy. Spontanicznie. Bez specjalnego planowania wyprawy do książnicy. Biblioteka powstanie w pomieszczeniu w przejściu podziemnym. Projekt wnętrza przygotował architekt Grzegorz Kłoda z pracowni GK-Atelier z pomocą Justyny Baran.
W sumie biblioteka będzie mieć 145 m kw. powierzchni. Jej wnętrze nie przypomina jednak tradycyjnych bibliotek z ustawionymi gęsto regałami.
Jako projektanci zdecydowaliśmy, że najlepszym środkiem wyrazu jeśli chodzi o język projektowy będzie w tym wypadku technologia parametryczna. Jest to technologia tak nowatorska w polskiej przestrzeni użyteczności publicznej, że właściwie wręcz niespotykana. Ważne też było dla nas zachowanie otwartego charakteru przestrzeni biblioteki, tzw. open space. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie kilku zabiegów architektonicznych mających na celu optyczne powiększenie stosunkowo niedużej przestrzeni Metroteki – tłumaczy Grzegorz Kłoda.
W bibliotece znajdzie się księgozbiór przeniesiony z placówki przy ulicy Kondratowicza 23. Książki ułożone zostaną na regałach o organicznych kształtach. Motyw nawiązujący do świata przyrody przewija się też w innych meblach. Tuż przy wejściu zaprojektowano „filary”, które niczym drzewa harmonizują przestrzeń. Każda półka to organiczna wstęga z unikalnym, falowanym wzorem ciągnącym się przez całą długość pomieszczeń.
W głębszej części biblioteki powstała zabudowa, która da poczucie przebywania w tunelu zbudowanym z pionowych elementów regałów. Zwężające się piony prowadzą wzrok prosto do miejsca, gdzie będą organizowane różnego rodzaju aktywności począwszy od wieczorków autorskich aż do wystaw twórczości lokalnych artystów.
Placówka będzie umożliwiała samodzielne wypożyczenie książek. Jej otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku.
źródło: GK-Atelier
Czytaj też: Biblioteka | Warszawa | Ciekawostki | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie