Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni Ładnie. pracownia projektowa. Projekt zlokalizowany został w niewielkiej miejscowości Pogórska Wola w województwie Małopolskim. Jest to zespół dwóch parterowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych  położonych w niezwykłej lokalizacji – w sąsiedztwie lasu i dawnej drewnianej zabudowy zagrodowej, typowej dla polskiej wsi. Ze względu na lokalizację projektu podstawowym jego celem stało się wpisanie nowych budynków w krajobraz oraz nawiązanie ich formą do historycznych zabudowań.

Koncepcja domów opiera się na połączeniu charakterystycznej prostej, zwartej bryły  o dwuspadowym dachu z prostopadłościanem tworzącym garaż. Wycięcie w elewacji frontowej przełamuje tą mocną formę oraz podkreśla główne wejście do domu, a duże przeszklenia otwierają wnętrze na ogród.

Elewacja obu domów zaplanowana została z drewna modrzewiowego, jednak budynki będą różnić się jego odcieniem – jeden będzie pokryty deskami opalanymi, a drugi naturalnymi, które z czasem pokryją się patyną. Dach oraz bryła garażu wykończone zostały ciemnoszarą blachą na rąbek.

Układ funkcjonalny domów pozwala na komfortowe zamieszkanie 3-4 osobowej rodziny. Centralnym punktem jest duży salon z kuchnią oraz wyjściem na taras, zapewniający miejsce do spotkań i odpoczynku. Sypialnie, łazienka, toaleta oraz pomieszczenia techniczne zostały umiejscowione na krańcach budynków, zapewniając prywatność i wygodne użytkowanie przestrzeni.

Aby najlepiej wpisać się w krajobraz budynki zostały zlokalizowane tak, aby podczas budowy konieczne było wycięcie jak najmniejszej liczby istniejących drzew. Powstaną dzięki temu prywatne brzozowe zagajniki, dostępne bezpośrednio z tarasów.

Metryka projektu:
Nazwa projektu: Domy przy lesie
Lokalizacja: Pogórska Wola woj. Małopolskie
Powierzchnia użytkowa: 104,0 m2 + 21,3 m2 garaż
Projekt: Ładnie. pracownia projektowa
Zespół: arch. Łukasz Derus, arch. Katarzyna Pikiewicz-Derus
Wizualizacje: Saiko Studio / https://saikostudio.pl/ 

Opis pracowni
ŁADNIE. pracownia projektowa założona została w Krakowie przez parę architektów Łukasza Derusa i Katarzynę Pikiewicz-Derus. Tworząc projekty nie trzymamy się jednej stylistyki, skupiamy się na indywidualnych i przemyślanych rozwiązaniach, które wpisują się w kontekst miejsca i otaczający krajobraz. Zwracamy uwagę na funkcjonalność i jakość proponowanych materiałów. Współpracując z klientem zawsze staramy się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby, jednocześnie filtrując je przez naszą wiedzę i doświadczenie. W naszym portfolio można znaleźć zarówno architekturę kubaturową jak i projekty wnętrz. Więcej o pracowni: https://www.instagram.com/ladnie_pracownia_projektowa/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Domek letniskowy | Dom jednorodzinny | Drewno |

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły