Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w miejscowości Podebłocie. Kolejarze przebudowali go, dostosowując do współczesnych potrzeb pasażerów. Zachowano jednak maksymalnie dużo starych elementów.

Dworzec jest unikalnym przykładem architektury końca XIX wieku. Jest niemal w całości zbudowany z drewna. Budynek ma status zabytku, dlatego prace remontowe przygotowano po konsultacjach z konserwatorem. Elewacja przeszła jedynie drobne zabiegi konserwacyjne, takie jak malowanie i uzupełnienie ubytków. Jej renowacja nastąpiła już w 2013 r. Podczas ostatnich prac zamontowano podświetlane napisy oraz okrągły zegar, który widoczny jest od strony peronów. Cały gmach zyskał podświetlenie.

Ciekawie prezentuje się wnętrze dworca. Ściany wyłożone są boazerią. Wartość historyczną ma stary piec kaflowy, który został wyeksponowany. Podłogę wykonano częściowo z oryginalnych płytek terakotowych, które uzupełniono nowymi o zbliżonym wyglądzie. W poczekalni ustawiono nowe ławki i zamontowano system informacji pasażerskiej.

Jak zmieniło się otoczenie dworca? Nowością jest wiata dla rowerów. Wytyczono kilka miejsc parkingowych dla aut. Całość uzupełniają elementy małej architektury – ławki, lampy i kosze.


Kolejarze od kilku lat stosują taki sam standard w kwestii przystosowania obiektów i ich przebudowy w taki sposób, by były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego też dworzec w Życzynie pozbawiony jest możliwie wielu barier architektonicznych. Obiekt zyskał też proekologiczne rozwiązania – oświetlenie i system inteligentnego zarządzania budynkiem, który optymalizuje zużycie energii elektrycznej.

Przebudowa dworca kosztowała 9,2 mln zł. Dokumentację projektową dla prac na dworcu w Życzynie przygotowała pracownia Demiurg. Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Drewno | Metamorfoza | Ciekawostki | Zabytek | Elewacja | whiteMAD na Instagramie