ARCHITEKTURA

Gdynia: budynek z lat 30. XX wieku odzyskał swój przedwojenny wygląd

Kolejny budynek z lat 30. XX wieku odzyska blask! Rada Miasta Gdyni co roku przyznaje dofinansowanie na renowację zabytkowych budynków miasta. Od dwóch lat, w związku ze zmianą dotychczas obowiązujących zasad, dotację mogą również otrzymać właściciele budynków figurujących w gminnej ewidencji zabytków.

Jednym z takich historycznych obiektów ujętych w ewidencji zabytków jest budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Krasickiego 38, którego elewacja frontowa została w bieżącym roku poddana pracom remontowo-konserwatorskim.

Budynek powstał w latach 30. XX w. Bardzo charakterystyczne dla architektury tego okresu w Gdyni jest stosowanie na elewacjach barwionych w masie tynków o wyraźnej fakturze oraz motywów dekoracyjnych wykonywanych w specjalnych tynkach kamieniarskich o wyróżniających barwach. Popularnym w Gdyni motywem były poziome i pionowe rowki wykute na gładkiej płaszczyźnie, które najczęściej wykonywano w tynkach w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym. Tynki te były dość kosztowne, a wykonanie motywów dekoracyjnych było bardzo pracochłonne, dlatego mają dzisiaj dużą wartość historyczną.

W przypadku budynku przy ul. Krasickiego 38 ten rodzaj dekoracyjnego opracowania o wyraźnym czerwonym zabarwieniu zastosowano na gzymsach, portalu oraz w pasach łączących sąsiednie okna elewacji frontowej. Gładką, barwioną w masie zaprawą cementową z wypełniaczem w postaci białego kruszywa wykończono również wysoki cokół budynku. Z kolei na pozostałych częściach elewacji zastosowano oryginalnie tynki żółto-beżowe z dodatkiem błyszczącej miki.

Po niemal stu latach od momentu powstania powierzchnia tynków była zabrudzona i zniszczona, występowały osłabienia i odspojenia tynku. Widoczne były liczne ubytki oraz uszkodzenia mechaniczne w postaci postrzelin (więcej przykładów postrzelin znajdziesz klikając TUTAJ) z czasów wojny. Nadrzędnym celem podjętych prac remontowo-konserwatorskich było przywrócenie przedwojennego wyglądu budynku i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem.

Wykonawcą remontu była firma budowlano-konserwatorska „SUBTILITAS”. Dofinansowanie remontu elewacji z budżetu miasta wyniosło 30 609,87 zł. Z kolei na renowację szlachetnych tynków przyznano dotację w wysokości 28 365,5 zł. Realizacja prac była możliwa dzięki inicjatywie i zaangażowaniu właściciela budynku.

Czytaj też: Zabytek | Gdynia | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

PRZED
PRZED

źródło: gdynia.pl / SUBTILITAS
tekst: Celina Łozowska /Kolejny budynek z lat 30. XX w. odzyskuje przedwojenny wygląd / gdynia.pl
zdjęcia: Biuro MKZ / https://zkmgdynia.pl

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej