Categories: ARCHITEKTURA

Bytom: za elewacją historycznej kamienicy powstała rekreacyjna przestrzeń

To bardzo nietypowy projekt. W Bytomiu odnowiono elewację historycznej kamienicy z 1903 roku, za którą powstały nie mieszkania, ale plenerowa rekreacyjna przestrzeń dla mieszkańców. Miejsce właśnie zostało otwarte.

Plenerowe miejsce powstało przy ulicy Kwietniewskiego 11 w Bytomiu. Projekt jest częścią unijnego projektu Zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne. Uroczyste otwarcie nowej przestrzeni nastąpiło w piątek 3 listopada.

To inwestycja, której realizacji przyglądaliśmy się z ciekawością od samego początku. Mając w pamięci jak jeszcze niedawno wyglądało to miejsce, jesteśmy pod wrażeniem końcowego efektu – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Projekt obejmował rewitalizację obszaru o wielkości prawie 1800 m kw. To teren po wyburzonych kamienicach oraz obejmuje budynek z 1903 roku, którego największą wartością była bogata w detale architektoniczne elewacja frontowa. Ze względu na zły stan techniczny kamienicę rozebrano, pozostawiając jedynie fontową elewację. Część ta została dokładnie odnowiona pod nadzorem konserwatora zabytków.

Kupiliśmy ten teren z zamiarem wydobycia z tego zakątka Bytomia czegoś pozytywnego. Od początku też przyświecał nam cel, by zrobić coś niestandardowego, stworzyć kontrast dla „kwartału”. Ponieważ teren ten sąsiaduje z należącym do naszej firmy budynkiem Starej Poczty przy ul. Piekarskiej, jest dla niego idealnym zapleczem, ale przede wszystkim jest to miejsce dostępne dla wszystkich. Mam nadzieję, że ta przestrzeń będzie dobrze służyć mieszkańcom, artystom – tłumaczy Krzysztof Grzelczak.

Dla budowniczych wyzwaniem było zabezpieczenie ściany zewnętrznej stalową konstrukcją, którą wbito aż 11 metrów w głąb ziemi.

Taki zabieg był konieczny, bo teren, na którym pracowaliśmy był niestabilny – to tu historycznie przebiegała średniowieczna fosa stąd bagnista specyfika gruntu, która wymusiła zastosowanie tej metody wzmocnienia fundamentów – dodaje Paweł Kucab, wykonawca inwestycji, właściciel firmy Efekt Sp. z o.o.

Rekreacyjny teren od hałaśliwej ulicy oddziela szklane ogrodzenie, które pełni funkcję ekranu akustycznego.

W sumie stworzenie miejsca kosztowało 9,6 mln zł. Projekt zmian przygotowała pracownia Nova Projekt Tomasza Korka. Architekci zaplanowali tu siłownię na wolnym powietrzu, plac zabaw i uzupełnili elementami małej architektury. Atrakcja jest sama stalowa konstrukcja, która stworzyła platformy do spacerów. Strefa rekreacji dla mieszkańców została otwarta w poniedziałek 6 listopada, jednak na jej finalny wygląd musimy czekać do wiosny. Dopiero wtedy urosną posadzone tu rośliny.

fot. archiwum UM Bytom, fot. Grzegorz Goik (www.bytom.pl)

Czytaj też: Bytom | Elewacja | Kamienica | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Na pierwszym zdjęciu kamienica w 2021 r.:

Tak kamienica wyglądała w 2021 r. fot. Google

Recent Posts

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej