ARCHITEKTURA

Camppinus Park w Jezierzanach. Idealne miejsce na urlop dla fanów dobrego designu

Camppinus Park Innovative Resort to kompleks hotelowy położony w miejscowości Jezierzany na Pomorzu. Składa się z kilku niezależnych domów, które swym kształtem przypominają nowoczesną osadę. Idealną, by odpocząć od zgiełku dużego miasta.

Inwestorzy pragnęli stworzyć miejsce, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Domy mają klasyczne, dwuspadowe dachy, dzięki czemu korespondują ze starą zabudową regionu. Zbudowane zostały z drewna, które dostrzec tutaj można na każdym kroku. Wnętrza domów robią wrażenie. Ich projekt przygotowali architekci z poznańskiej pracowni Mode:lina, z kolei za projekt budowano-wykonawczy kompleksu odpowiada pracownia Idziak-Sępkowscy Architekci. To unikalne miejsce zbudowano nad jeziorem Wicko, zaledwie dwa kilometry od Bałtyku.

Atutem Camppinus Park Innovative Resort jest jego wyjątkowość. W Polsce trudno szukać drugiego takiego ośrodka, w którym każdy detal ma znaczenie. Obiekt jest idealnym miejscem odpoczynku dla fanów architektury i designu. Wzrokiem wodzić tutaj można po prostych kształtach, betonowych załamaniach i starannie ułożonym drewnie. Ten umiejętnie zbudowany świat kontrastów widać już przy głównym wejściu. Na działce, na której zbudowano kompleks znajduje się stara poniemiecka stodoła. To właśnie ona nadała klasyczny rytm pozostałej części zabudowań. Obiekt składa się z kilku domów. Ich elewację zdobi 5200 desek świerkowych. Przed ich montażem deski zostały poddane starej, japońskiej metodzie ręcznego opalania drewna Shou Sugi Ban. W efekcie budynki mają ciemną elewację, która wyróżnia się na tle szarego betonu i naturalnej zieleni.

Przeciwwagą dla tradycyjnych rozwiązań są nowoczesne technologie. Na terenie obiektu goście mogą poruszać się melexami, hulajnogami elektrycznymi i rowerami ze wspomaganiem elektrycznym. Pojazdy ułatwiają też eksplorację okolicy i bliskość z naturą. Tuż obok znajdują się bowiem jezioro i nadbałtyckie plaże. Aby być blisko przyrody wcale nie trzeba opuszczać kompleksu. W jego centralnej części znajduje się jedna z najstarszych i największych topoli czarnych w Polsce. W koronie majestatycznego drzewa zbudowany zostanie taras widokowy. Dodatkowo mieszkańcy każdego z domów mogą się cieszyć prywatnym tarasem z grillem. Na terenie obiektu rosną też stare drzewa iglaste, liściaste i drzewa owocowe, których wycinki udało się uniknąć podczas budowy.

fot. Studio Prototypownia
fot. Studio Prototypownia
fot. Studio Prototypownia

Bardzo dobre wrażenie wywołują same budynki. Powierzchnia domów wynosi do 85 m kw. W ich wnętrzach dostrzec można wiele elementów, które świadczą o innowacyjnym podejściu do projektowania. W domach umieszczone zostały mniejsze konstrukcje z dwuspadowym zadaszeniem. Te małe „domki” zawierają kuchnie, łazienki oraz szafy. Czarne kostki znajdują się w centralnej części domów i dzielą wnętrze na strefy funkcjonalne. Największą część zajmuje strefa dzienna. Salon wyznacza drewniana konstrukcja w naturalnym sosnowym odcieniu. Z jednej strony ściana jest całkowicie przeszklona. W tej części znalazło się wyjście na taras i do ogrodu. Wyżej na półpiętrze umieszczona została jadalnia i ciąg komunikacyjny do dwóch sypialni. Co ciekawe, pod domami powstał tunel, który ułatwia dostęp do poszczególnych budynków.

fot. Studio Prototypownia
fot. Studio Prototypownia

Kolejna ważna kwestia to nowe technologie. Goście kompleksu mieszkają w smart domach. Wkrótce do swojej dyspozycji będą mieli przewodnik w postaci tabletu. Mały gadżet pozwoli sterować całym domem i ułatwi zamawianie posiłków. W tabletach zainstalowane będą też turystyczne mapy okolicy. 

Camppinus Park Innovative Resort to idealne miejsce na odpoczynek niezależnie od pory roku. Dzięki rozwiązaniom, które zaproponowali inwestorzy nuda tutaj nie jest groźna. W ciągu dnia można relaksować się przy basenie, wieczorem przy ognisku, a w deszczowe dni zaszyć się w otoczeniu genialnej architektury z książką w dłoni lub padem od PlayStation. Tutaj każdy wypoczywa po prostu tak, jak chce.

Chcesz poznać więcej ciekawych hoteli z Polski i świata? Kliknij TUTAJ! 

zdjęcia: redakcja

projekt budowano-wykonawczy: Idziak-Sępkowscy ARCHITEKCI

View Comments

  • Piękne miejsce, widziałam na żywo i od razu się zachwyciłam. Robi wrażenie i te palone deski... Bosko to wygląda.

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej